Cumhuriyetçi Parti'de toplu istifa şoku!

ABD'de gelecek yıl düzenlenecek başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayı olan Newt Gingrich, seçim kampanyası ekibindeki toplu istifalarla sarsıldı.

09 Haziran 2011 Perşembe, 21:01
Abone Ol google-news

Gingrich'in ekibinden, sözcüsü Rick Tyler, kampanya direktörü Rob Johnson ve bazı üst düzey danışmanlar toplu halde istifa etti.

Tyler, yaptığı açıklamada, istifaların gerekçesi olarak, "izlenecek yöntem konusunda Gingrich ile aralarında görüş farklılığı" bulunmasını gösterdi.

Gingrich'in istifa eden üst düzey danışmanlarından Dave Carney de CNN'e verdiği demeçte, "Ekip, kampanyanın ilerlemesini istedikleri yön ile Gingrich'in kampanyaya yönelik vizyonunun birbiriyle uyumsuz olduğu düşüncesine vardı" dedi.

ABD Başkanlığına aday olduğunu geçen ay açıklayan Gingrich ise Facebook sayfasında yayımladığı mesajda, başkanlık yarışında kalmaya hala devam ettiğini ve seçim çalışmalarına gelecek pazar günü Los Angeles'ta tekrar başlayacağını belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi'nin eski başkanlarından Gingrich, seçim kampanyasına olan bağlılığı konusunda birtakım sorularla karşılaşıyordu. Gingrich, 2012 başkanlık seçimleri için kampanyasını başlattıktan kısa süre sonra, üçüncü eşi Callista ile iki haftalık tatile çıkmıştı.

Amerikan basınındaki yorumlarda, toplu istifaların Gingrich'e seçim yarışında büyük bir darbe vurduğu ve Gingrich'i, yarışta iddialı olabilmek için hızlı biçimde tekrar yeni bir ekip oluşturmada zorlu engellerin beklediği ifade ediliyor.