Cumhuriyet'te alternatif AB zirvesi

Başbakan Davutoğlu, Brüksel’de AB ile mülteci pazarlığı yaparken Avrupa ülkelerinin büyükelçileri ve diplomatları da Can Dündar ve Erdem Gül’e destek ziyaretinde bulundu. Büyükelçilere tutukluluk sürecinde verdikleri destek için teşekkür eden Can Dündar ve Erdem Gül, “Haberimizin arkasındayız, mahkemede bunu savunacağız” mesajı verdi.

18 Mart 2016 Cuma, 20:55
Abone Ol google-news

Brüksel’de Türkiye AB zirvesinin toplandığı saatlerde Ankara’da Gazetemizin Ankara Temsilciliği’nde de bir AB zirvesi toplandı. AB ülkelerinin büyükelçileri ve diplomatları, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e toplu olarak destek ziyaretinde bulundu. Dündar ve Gül, Silivri Cezaevi günlerinde kendilerine verdikleri destek için diplomatlara teşekkür etti. 25 Mart’taki davanın ilk duruşmasını anımsatan Dündar ve Gül, “Biz haberimizin arkasındayız, mahkemede bunu savunacağız” mesajı verdi.

Can Dündar ve Erdem Gül ile Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tahir Özyurtseven, gazetemizin Ankara Bürosu’nda, cezaevi günlerinde verdikleri destekten dolayı teşekkür etmek için AB ülkelerinin elçileri ve diplomatları ağırladı.

Erdem Gül, 25 Mart’ta ilk mahkemelerinin olduğunu anımsattı. Gül, Anayasa Mahkemesi’nin kendilerinin tahliye edilmesine yol açan kararının ardından, olumlu gelişmeler olur beklentisi içine girdiklerini dile getirerek, “3 akademisyen bir bildiriye imza attıkları için tutuklandılar, düşünce özgürlüğüne ilişkin olumsuzluklar devam ediyor” dedi.

Can Dündar ise konuşmasında, Türk istihbarat teşkilatına ait silah yüklü TIR’ların Suriye’ye geçerken yakalandığına dair görüntüleri yayımladıkları için soruşturma konusu olduklarını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘hesabını soracağını’ söylediğini, tehdit ettiğini, TIR’ları durduran savcıların, jandarmaların, komutanların, polislerin son olarak da silah olduğunu tespit eden köpeğin görevinden alındığını, kasım seçimlerinden sonra yeni kurulan hükümetin yaptığı ilk işin soruşturmayı başlatmak olduğunu, Erdoğan’ın şikâyetçi olduğunu savcılıkta öğrendiklerini söyledi ve “Bu da bir Cumhurbaşkanı’nın böyle bir basın davasında, hakaret dışında ilk kez şikayetçi olduğu bir örnekti” dedi.

‘Hapiste gazeteci yok’

Tutukluluk süresince dünyaya ve Avrupa’ya seslerini duyurmaya gelen sinyallerle ayakta kalmaya çalıştıklarını, Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye’yi ziyaret ettiğini, ortak basın toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin durumunun sorulduğunu, Davutoğlu’nun ise “Türkiye’de hapiste gazeteci olmadığını” söylediğini “gazeteci olarak hapiste izlediğini” aktardı.

25 Mart daveti

Anayasa Mahkemesi kararı ile salıverilmelerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öfkesinin yatışmadığını gördüklerini, Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin kararını beğenmediğini, uymayacağını dile getirdiğini, 25 Mart’ta kendilerini savunacakları alt mahkemeye de uymama talimatı verdiğini anımsatan Dündar, “Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez oluyor. İlk kez Cumhurbaşkanı gazeteciler için bu kadar ağır cezalar istiyor. Bir son dakika değişikliği ile de mahkeme heyetine sulh ceza hâkimliklerinden, Cumhurbaşkanı’na yakın hâkimlerden atamalar yapıldı. Bir tutuklama halinde bunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden dönme ihtimaline karşı da Erdoğan ‘parası neyse veririz’ dedi. Bütün bunların Türkiye’de hem hukukun ve hem basın özgürlüğünün ne durumda olduğunu açıkça anlattığına inanıyorum. Dolayısıyla 25 Mart’ta bizim için çok önemli bir duruşma olacak. İzlemek isteyen tüm diplomatları oraya bekliyoruz” dedi.

‘Kişisel sır gibi ele alındı’

Dündar, diplomatların sorusu üzerine de, “Biz tamamen araştırmacı gazetecilik yaptığımıza inanıyoruz. Haber elimize geldiğinde biz de bunun devlet sırları kapsamında yorumlanabileceğini düşündük. Devlet suç işliyorsa, ki bu örnekte öyleydi, bunun bilinmesinin halkın yararına olduğunu düşündük. Anayasa Mahkemesi’nin kararı da açıkça ortaya koydu ki bu gazetecilik faaliyeti. Fakat tabii devlet sırrı denilen şeyin niye Erdoğan tarafından kişisel sır gibi ele alındığını da anlayamadık. Hiçbir yetkili bunların gerçek olmadığını söylemedi. Biz hâlâ haberimizin arkasındayız ve mahkemede bunu savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kimler vardı?

Ankara Büromuzdaki davete Avrupa Birliği üye ülkeleri elçiliklerinden şu isimler katıldı:

Avrupa Birliği Büyükelçisi Hansjers Haber, Portekiz Siyasi Ataşesi Leandro Amadro, Almanya Büyükelçisi Martin Erdman, Belçika Büyükelçisi Marc Trensteseau, Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Estonya Maslahatgüzarı Leemet Paulson, Danimarka Büyükelçisi Ruben Madsen, Letonya Büyükelçisi Atis Sjanits, İtalya Büyükelçiliği Müsteşarı Ludovico Serra, Lüksemburg Büyükelçisi Arlette Conzemıus, Fransa Büyükelçiliği Başmüsteşarı Cristof Parizos, İngiltere Büyükelçiliği’nden Başkonsolos Leigh Turner, Norveç Büyükelçiliği Müsteşarı Kristin Melsom, Polonya Büyükelçisi Mierzysfaw Cieniuch, Kanada Büyükelçiliği 2. Başkâtibi Monica Ambalez Karer, Avusturya Büyükelçiliği Müsteşarı George Oberreiter İsviçre Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Didier Chassot, Litvanya Büyükelçiği’nden Konsolos Dovile Pauzaite, Yunanistan Büyükelçilği Müsteşarı Georgios Dimitriadis, Slovenya Büyükelçiliği Müsteşarı Tatjana Kosavic.,