Cuntz'dan, Deniz Feneri ve 'Vize' açıklaması

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, 'Türk vatandaşlarına vize uygulamalarına' ilişkin açıklamalarda bulundu. Cuntz, Türk vatandaşlarına sağlanan vize muhafiyetine ilişkin eleştirileri reddederek "Ayrımcılığın olduğu doğru değil, bu karar son derece somut hususlara dayanarak verildi" dedi. Cuntz 'Deniz Feneri' konusuyla ilgili ise, "Konunun, siyasilaştırılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz" dedi.

08 Haziran 2009 Pazartesi, 10:52
Abone Ol google-news

Diplomasi Muhabirler Derneği üyeleriyle Swiss Otelinde biraraya gelen Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Almanya'da hizmet verecek Türk vatandaşlarına yönelik vize muhafiyeti uygulamasına ilişkin eleştirileri yanıtlarken Türk basınında bu konuda daha çok olumlu haberleri gördüğünü belirterek "Ayrımcılığın olduğu doğru değil çünkü bu karar son derece somut hususlara dayanarak verildi" dedi.

Avrupa Adalet Divanı'nın Soysal davasına ilişkin kararının Şubat ayında verildiğini, Almanya'nın da çok çabuk bir biçimde uygulamaya geçtiğini de kaydederek "Böylece Almanya, Avrupa hukukuna saygılı olduğunu gösterdi" şeklinde konuştu.

"Biraz gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum" da diyen Cuntz, Almanya'nın bazı limanlarına muhafiyetin tanındığına ilişkin tebliğat yapılmadığına dikkat çekilmesi üzerine de vize muhafiyeti konusunda federal polis dahil, yetkili Alman makanların bilgilendirildiğini ve uygulanması gerektiğini belirtti.

 

"Kolaylık olsun diye isteyenlere belge vereceğiz"

Dr. Eckart Cuntz, Almanya'ya hizmet vermek üzere vizesiz gidecek Türk vatandaşlarından isteyenlere, kolaylık olsun Alman konsolosluklarınca mesleklerini kanıtlayan bir belge verileceği bilgisine ilişkin eleştiriler üzerine de söz konusu belgeyi alma zorunluluğunun bulunmadığını da ifade eden Cuntz, belgenin yeni bir uygulama olduğunu da belirterek "Bu hukuki değeri olmayan ama yardımcı olsun diye tanzim edilecek bir belgedir" dedi.

Büyükelçi Cuntz, uygulamanın, sorunsuz olacağı umudunu dile getirirken de "Bu uygulama ile çok olumlu ve pozitif bir adım attığımızı düşünüyoruz" dedi. Cuntz, uygulamanın bir süre sonra değerlendirileceğini belirterek, "Yeni bir uygulama var bu yeni uygulamaya biraz da fırsat verilmesi gerekiyor. İyi bir niyet var ve biz iyi bir şey yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

PKK'nin finansman kaynakları

Büyükelçi Cuntz, Almanya'ya PKK'nın finansman kaynaklarına ilişkin belgelerin iletilmesine karşın istenen adımların atılmadığı, işbirliğinin yürümediği eleştirilerini de yanıtlarken bu yöndeki makalelerin "şaşırtıcı" olduğunu, okuyucu "yanlış yönlendirdiği"ni söyledi.

Cuntz, Alman ve Türk makamları arasında son derece iyi bir işbirliğinin bulunduğunu vurgulayarak "Bu tür haberler ile neler yapılmak istendiğini anlamış değilim" ifadesini de kullandı. Cuntz, "Eğer sunulan belgeler, uygun ise, mutlaka Alman makamları gereğini yapar" dedi. Cuntz "Bu eski hikayeler ısıtılıp haber yapılması son derece zarar vericidir" ifadesini de kullandı.

 

Ebert Vakfı konusu

CHP'ye Alman Friedrich Ebert Vakfı'nca finansal destek sağlandığına ilişkin "belgeler"in de "sahte" olduğunun somut olarak kanıtlanmasına karşın bu yöndeki haberlerin ısıtılıp yeniden verildiğini ifade eden Büyükelçi, adli yardımlaşma konusunda "Alman makamlarının işbirliğine hazır olmadığı" haberlerin "asılsız" olduğunu da savunarak "Bu alanda işbirliği çok çok iyidir" şeklinde konuştu.

 

Deniz Feneri

Alman Büyükelçisi, "Deniz Feneri" ile ilgili bir soru üzerine bu konuda, "Son derece olağan bir işbirliği çalışmasından söz edebiliriz. Bu konunun, böyle siyasilaştırılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz" dedi.

Cuntz, Almanya'da yargı karar verdiğini, Türkiye'deki makakların adli yardımlaşma çerçevesinde Almanya'dan belge istediğini, Büyükelçilik ve Federal hükümeti olarak kendilerinin de, sadece adlı yardımlaşma çerçevesinde belgeleri Türk makamlarına ulaştırdıklarını kaydetti.

 

"Almanya'nın müzakereler sürecine desteği devam edecek"

Sağın kazançlı çıktığı Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye'nin üyeliği konusunda daha da zorlanacağı savlarını da değerlendiren Cuntz, seçimlerin demokrasinin ifadesi olduğunu belirtti. AP'nin, Türkiye ile üyelik müzakereleri süreciyle doğrudan bir bağlantısı olmadığını vurgulayan Cuntz, bu sürecin AB'de Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyince yürütüldüğünü belirterek, "ve bu şekilde müzakereler sürecek ve biz Almanya olarak desteğimizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.