ÇYDD’den Arınç’a ’sabah baskını’ yanıtı

“Şimdi sıra kendilerine gelince olayın ne demek olduğunu anladılar diye düşünüyorum”

18 Aralık 2013 Çarşamba, 23:34
Abone Ol google-news
ÇYDD’ye yönelik operasyonda Türkan Saylan ile birlikte sabaha karşı gözaltına alınan ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, rüşvet operasyonlarının saat 05.00’te yapılmasını eleştiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, “Şimdi sıra kendilerine gelince olayın ne demek olduğunu anladılar diye düşünüyorum” diye yanıt verdi.
 
Ergenekon operasyonlarının son hızla devam ettiği 13 Nisan 2009’da, ÇYDD’ye yönelik operasyon için de düğmeye basıldı. Polisler saat 05.00’te kanser hastası olan ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ın evinin yanı sıra 81 adrese baskın yaptı. Sabaha karşı yapılan operasyon o dönem büyük eleştiri aldı.
 
YANLIŞ OLDUĞUNU KABUL ETTİLER
Prof. Dr. Aysel Çelikel, Bülent Arınç’ın rüşvet operasyonunun başlangıç saatini eleştirmesiyle ilgili şunları söyledi: 
''Bize de aynı şekilde, yalnız Türkan Hanım’a değil 81 noktaya operasyon yapıldı. 30 küsür arkadaşımız gözaltına alındı. Türkan Hanım da hasta yatağından saat 05.00’te uyandırılarak bu operasyon, arama işlemi orada da yapıldı. Sayın Bülent Arınç açıklarken dedi ki, “Daha evvel böyle birşeyin yapılmış olması biçimindeki iddialar orada kalmıştır.”  Kötü emsal emsal olmaz anlamında birşey söyledi. O zaman öyle oldu ama hep böyle olacak anlamını taşımamalıydı. Onun için burada da bir yanlış yapıldı. O zaman yanlış olduğunu kabul etmiş oldu benim anladığım kadarıyla.''
 
O ZAMAN NEDEN ELEŞTİRİ DUYMADIK
''Ama o zaman acaba sayın Arınç’ın neden hiç bu konudaki eleştirisini duymadık. Biz çeşitli mahkemelere başvurup, çeşitli basın organlarıyla itirazlarımızı yaptığımız zaman hükümetten hiç kimse “Çok üzgünüz” demediği gibi, Türkan Hanım hemen arkasından dayanamadı vefat etti 20 gün sonra, “Geçmiş olsun” diyen de olmadı.''
 
“SUÇ VARSA ARAŞTIRILIR” DEDİLER
Bir çok yazar, Sayın Ilıcak dahil, başkaları da “Suç varsa araştırılır. Kimsenin şeyi yoktur. Mazereti ve muafiyeti yoktur” yönünde açıklamalar yapıldı. Hatta biraz sonra Türkan Hanım’ın iddianame gibi birşeyden aldıkları ama iddianame yoktu o zaman. Onunla ilgili aslı olmayan suçlamaları da söyledi. İşte disklerden bunlar çıktı dediler. Hükümet ve hükümeti destekleyen gazeteler yapılanlardan adeta memnun olmuş gibi göründüler. Suçlamalarını devam ettirdiler. Şimdi sıra kendilerine gelince olayın ne demek olduğunu anladılar diye düşünüyorum.