Dansı 'edepsiz' buldular

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın, üniversite öğrencilerinin dans gösterisini yarıda kestiği ileri sürüldü

19 Mayıs 2012 Cumartesi, 10:22
Abone Ol google-news

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nce (YURTKUR) “19 Mayıs Gençlik Haftası”nda gerçekleştirilen, kurum yurtlarında kalan öğrencilerin dans ve müzik gösterilerinin yer aldığı “Rengârenk YURTKUR” programında, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, üniversite öğrencilerinin dans gösterisini, “edepsiz” bulduğu gerekçesiyle yarıda kestiği ileri sürüldü. Öğrenciler, Bakan Kılıç’ın, gösteri sırasında “kafasını çevirdiğini” ve gösteriden hemen önce “kız arkadaşlarının eteklerinin altına tayt giymek zorunda bırakıldıklarını” belirtti.

Bakanlıkça başlatılan “Gençlik Haftası” etkinlikleri çerçevesince önceki akşam, MEB Şûra Salonu’nda gerçekleştirilen “Rengârenk YURTKUR” adlı etkinlikte skandala imza atıldı. Etkinliği katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın “el işaretiyle”, kurum yurtlarında kalan öğrencilerin dans ve müzik gösterilerinin yer aldığı program yarıda kesildi. Öğrenciler yaşanan olayı adlarını vermeyerek, şöyle anlattı:

“Bu etkinlik YURTKUR Genel Müdürlüğü tarafından düzenleniyor. Biz de Ankara’daki çeşitli üniversitelerde okuyan 20 civarında öğrenciyiz. Her birimiz YURTKUR’un yurtlarında kalıyoruz. Aylar öncesinden böyle bir etkinlik gerçekleştirilmek istendiği ve bunun için de öğrencilerin gösteriler yapacağı dile getirildi. Biz de dans gösterileri için bir araya geldik. Eğitmenlerimiz eşliğinde, Ankara Atatürk Yurdu Spor Salonu’nda çalışmalara başladık. Bizimle birlikte aynı etkinlikte yer alacak halkoyunları ekipleri de vardı. Biz bu gösteri için derslerimizi bir kenara bırakarak aylarca hazırlandık. Valsten, tangoya, capoeiraya dek gösteriler hazırlamıştık. Gösterimiz başladı. Birkaç dans gösterisi yaptık. Ancak bir yerde müzik aniden kesildi. Nedenini anlayamadık. O arada biz, Sayın Suat Kılıç’ın el hareketi yaptığını gördük. Sayın Kılıç, el hareketiyle programın sunucusunu yanına çağırdı. Hatta Sayın Bakan’ın gösteri sırasında kafasını farklı yönlere çevirdiğini de gözlemledik. Sonra müzik kesilince, bizler sahneden indirildik. Zaten gösterimiz başlamadan önce bazı kız arkadaşlarımız etek giymişlerdi, o eteklerin altına tayt giymek zorunda bırakıldı. Daha sonra da MEB Şûra Salonu’nda bulunan yetkililere gösterimizin neden yarıda kesildiğini sorduk. Oradaki yetkililer bize ‘Gösteriniz edepsiz bulundu’ dediler. Çok üzüldük çünkü biz bu gösteri için çok çalışmıştık. Dans eğitmenimiz de bize ‘Üzülmeyin çocuklar, siz bu gösteriyi sahneleseniz de sahneleyemeseniz de sizinle grur duyuyorum’ diyerek bizi yüreklendirmeye çalıştı.”


Bakanlık: Öğrenciler alıngan

Konuya ilişkin görüştüğümüz Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkileri ise şu açıklamayı yaptı: “Gösterinin kesilmesi gibi bir durum yaşanmadı. Capoeira diye bir dansı sahnelediler. Sonra Sayın Bakan, gösterinin sonuna dek kalmak istedi ama başka programı vardı. O nedenle kalkmak istedi. O yüzden de gösterinin bazı bölümlerinin atlatılmasını istedi. Program çok uzamıştı çünkü. Programı beklemeden çekti gitti pozisyonunda kalmamak için programın belli bölümleri atlandı bu kadar. Herkes gösterisini yaptı. Öğrenciler alınganlık gösteriyor.”