'Darbe girişimi Karadeniz'de turizmi bıçak gibi kesti'

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, 15 Temmuz darbe girişiminin Karadeniz Bölgesi'ndeki turizmi bıçak gibi kestiğini söyledi.

30 Eylül 2016 Cuma, 12:38
Abone Ol google-news

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, 2016 yaz sezonunun Karadeniz Bölgesi'nde turizm açısından kötü geçtiğini dile getirdi. Toktaş, geçen senelerde artarak devam eden olumlu bir gidiş olmasına rağmen 15 Temmuz darbe girişiminin turizmi bıçak gibi kestiğini söyledi. Son yıllarda Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle bu ay içinde turistik faaliyetlerin düştüğünü belirten Toktaş, "Ramazan ayından hemen sonra tam turizm anlamında hareketlilik yaşanacakken 15 Temmuz gecesi darbe girişimi oldu. İşletmelerin tam iş yapmaya başlayacakları zaman turizm faaliyetleri durdu. Rezervasyonlar iptal edildi, münferit hareketlilik de durdu. Körfez ülkelerinden planlanan charter uçuşu iptal oldu. Kamuda izinler iptal oldu. 15 Temmuz sonrasında yaklaşık bir ay normalleşme süreci yaşandı. Ondan sonra hareketlilik başladı. 5-10 Eylül'de bitecek olan sezon bir hafta daha uzadı ancak o da sezonu toplamaya yetmedi" diye konuştu.

'SEZONU ORTALAMA YÜZDE 65 DOLULUKLA KAPATTIK'

Karadeniz Bölgesi'nde turistik işletme belgeli 175 tesis olduğunu dile getiren Murat Toktaş, "Bu yaz sezonunda genel olarak tesislerde doluluk oranlarında ve fiyatlarda ortalama yüzde 25 bir azalma oldu. Tesisler ortalama olarak sezonu yüzde 65 doluluk oranıyla kapattı. Sonuç olarak kötü bir sezon geçirmiş olduk. Eğer önümüzdeki süreçte hoş olmayan başka olaylar yaşanmazsa önümüzdeki yaz sezonunda toparlanıp iyi bir sezon geçirmeyi bekliyoruz" dedi.