Davutoğlu-Bakoyanni görüşmesi Yunan basınında

Yunan gazetelerinde, Davutoğlu-Bakoyanni görüşmesiyle ilgili olarak "samimi" geçse de iki bakanın ilk buluşmalarında ortak zemin bulunamadığı vurgulandı.

29 Haziran 2009 Pazartesi, 09:48
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin dün Korfu adasında yaptıkları ikili görüşme Yunan basınında geniş yer buldu. Gazeteler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Bakoyanni ile görüşen Davutoğlu'nun "Ankara'nın sert tezlerini sergilediği" yorumunu yaptılar.

Görüşmede ''Ege'deki ihlaller ile Türkiye'den kaçak göçmen akını'' konularının ele alındığı belirtilen haberlerde, Davutoğlu'nun her iki konuda da olumsuz tavır gösterdiği iddia edildi.

Bakoyanni'nin, ''Eşek (Agathonissi) ile Bulamaç (Farmakonissi) adaları üzerinde Türk uçaklarının gerçekleştirdiği alçak irtifalı uçuşları'' gündeme getirdiği belirtilen haberlerde, Davutoğlu'nun ise tüm konularda ikili diyalog talebini dile getirdiği kaydedildi. Haberlerde, Davutoğlu'nun kaçak göçmenler konusunda ise Türkiye'nin de sorun yaşadığını vurguladığı belirtildi.

Ethnos gazetesi, ''Ankara Dora'ya kapıyı gösterdi'' başlığını kullanırken, ''Davutoğlu'nun Bakoyanni ile ele alınan tüm konularda hayır yanıtını verdiğini'' kaydetti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Türkiye ile Yunanistan arasındaki kaçak göçmenlerin iadesi protokolünün uygulanmasına olumsuz yaklaştığını belirten gazete, Yunan diplomatik kaynaklarına dayanarak, görüşmenin samimi bir ortamda geçtiğini ve tarafların söz konusu konularda kendi görüşlerini ortaya koyduklarını kaydetti.
 

Şehitlik ziyaretindeki 'sembolizm'

Davutoğlu'nun Korfu'daki Türk şehitliğini ziyaretine de değinen Ethnos, Türkiye'nin son yıllarda Türk ve Osmanlı mezarlıkları konusunu devamlı olarak gündeme getirdiğini yazdı.

Ethnos, "Ahmet Davutoğlu, dün bu mezarlığa sembolizm dolu bir ziyaret yaparak, bu hikayeyi bilmeyenlerin de öğrenmesi için özen gösterdi. Böyle bir hareket özellikle Türkiye'nin 'Stratejik derinlik' teorisyeninden geldiği zaman daha büyük sembolik önem kazanıyor" ifadelerini kullandı.

"Türkler'den gri gündem" başlığını kullanan Ta Nea gazetesi, Bakoyanni ile Davutoğlu arasındaki ilk görüşmede ortak bir zemin bulunamadığını, buna rağmen sözkonusu görüşmenin Atina tarafından "samimi", Ankara tarafından ise "olumlu" diye nitelendirildiğine dikkati çekti.
Gazete, AGİT Toplantısı'nda da ele alınan kaçak göçmen sorunu konusunda bakanlar düzeyinde görüş ayrılığı yaşandığını savundu.

Elefterotipiya gazetesi ise, "Sorunlar olduğu konusunda mutabık kaldılar" başlıklı haberinde, Bakoyanni ile Davutoğlu'nun görüşmelerinde ele alınan ve görüş ayrılığı yaşanan konularda, ortamın olumsuz etkilenmemesi için görüşmeden sonra ortak beyanlardan kaçındıklarını yazdı. Gazetenin yorumuna göre, görüşmeden elde edilen tek sonuç, Bakoyanni'nin Davutoğlu'nun daveti ile Ankara'yı ziyaret edecek olması.