Davutoğlu, Brezilya'ya gidiyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington'daki yoğun temaslarının ardından Cuma günü Brezilya'ya geçerek mevkidaşı Amorim ile Yüksek Düzeyli İşbirliği Komisyonu'nun ikinci toplantısı için biraraya gelecek.

14 Nisan 2010 Çarşamba, 10:38
Abone Ol google-news

Son dönemde büyük bir gelişme gösteren Türkiye ile Brezilya arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek amacıyla yeni bir adım atılıyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington'daki yoğun temaslarının ardından Brezilya'ya iki günlük bir ziyarette bulunacak.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim'in daveti üzerine 16-17 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek ziyaret sırasında iki bakanın katılımıyla Yüksek Düzeyli İşbirliği Komisyonu'nun ikinci toplantısı gerçekleşecek.

Cuma günü Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula Da Silva tarafından kabul edilecek Davutoğlu'nun Brezilya'da yapacağı görüşmelerde ikili ilişkiler ve işbirliğinin yanısıra uluslararası ve bölgesel konular da üzerinde durulacak.

 

İran'a benzer yaklaşımlar

Her ikisi BM Güvenlik Konseyi ve G-20 üyesi olan Türkiye ve Brezilya'nın son dönemde özellikle İran'ın nükleer programı konusundaki benzer yaklaşımları dikkat çekiyor. Her iki ülke sorunun diplomasi yoluyla çözümlenmesini istiyor.

Nitekim, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, Nükleer Güvenlik Zirvesi dolayısıyla bulunduğu Washington'da düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan ile Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva arasında bir görüşme yapıldığına işaret ederken görüşmede iki ülkenin İran konusunda ortak bir öneride sunması konusu üzerinde durulduğunu açıklamıştı.