Davutoğlu: Zihniyetini bilseydik aday göstermezdik

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun 2014'de devrettiği İslam Konferansı Genel Sekreterliği'ne ilişkin “Bu zihniyetini bilseydik değil aday göstermek şuradan şuraya bir adım dahi atmazdık” dedi.

21 Temmuz 2014 Pazartesi, 08:19
Abone Ol google-news

Davutoğlu, Ankara'da ‘Birlikte Konya’dayız’ iftarında konuştu. İhsanoğlu’nun Arap ülkeleri arasındaki konularda Türkiye’nin tarafsız olması gerektiği yönündeki görüşünü eleştiren Davutoğlu, “Zalim ile mazlum arasında tarafsız olmak zalimin yanında durmaktır. Halid Bin Velid’in Humus’taki kabri Suriye rejimin uçakları tarafından yerle bir edilirken tarafsız kalmayacağız. Onun genel sekreter olabilmesi için çok büyük çaba sarf ettik. Ama bu zihniyetini bilseydik değil aday göstermek şuradan şuraya bir adım dahi atmazdık” diye konuştu.

Konuşmasında Gezi Parkı olayları ile 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını AKP’ye yönelik komplo olarak değerlendiren Davutoğlu, “Türkiye’yi bundan sonra sadece Ankara’da oturanlar idare edecektir. Ne Pensilvanya’da, ne Brüksel’de, ne Washington’da ne başka yerde oturanlar idare edecektir. Bu ülkeyi idare edecek olan ya Ankara’da Hacıbayram Veli’nin, ya İstanbul’da Eyyüb El Ensari’nin, ya da Konya’da Mevlana’ın dizinin dibinde oturacak ya da başka yerde büyük zatların dizinin dibinde oturacaktır” açıklamasını yaptı.

İsrail’in kara harekatının hedefinin Filistin Birlik hükümeti olduğunu söyleyen Davutoğlu, hükümetin devam etmesi için El Fetih ve Hamas taraflarıyla görüştüğünü, Gazze’ye yönelik kara harekâtının sona ermesi için görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

İhsanoğlu; 1 Ocak 2005'te devraldığı İslam Konferansı Genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani'ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteridir.