DBP'li belediyelere atanan dokuz kayyım görevden alındı

DBP’li belediyelere kayyım olarak atanan 9 kaymakamın 'kayyımlık' görevlerine son verildi.

23 Ağustos 2017 Çarşamba, 19:44
Abone Ol google-news

Evrensel'in haberine göre; İçişleri Bakanlığının kayyım atanan belediyelerde “artan şikayetleri incelemek” üzere görevlendirdiği müfettişlerin raporlarının tamamlamasının ardından DBP’li belediyelere kayyım olarak atanan 9 kaymakamın “kayyımlık” görevlerine son verildi. 

İçişleri Bakanlığı tarafından “Mülki İdare Amirleri Yaz Kararnamesi” ile Cizre Belediyesi Kayyımı Ahmet Adanur, Diyarbakır merkez Kayapınar Belediyesi Kayyımı Mustafa Kılıç, Diyarbakır merkez Yenişehir Belediyesi Kayyımı Mehmet Özel, Muş Malazgirt Belediyesi Kayyımı Soner Kırlı, Van Muradiye Belediyesi Kayyımı Fatih Çelikel, Van Bahçesaray Kayyımı Serhat Karabektaş, Hakkari Çukurca Belediyesi Kayyımı Mehmet Mut, Hakkari Şemdinli Belediyesi Kayyımı Muhammet Fuat Türkman, Elazığ Karakoçan Belediyesi Kayyımı Cemil Sarıoğlu’nun görev yerleri değiştirildi. 

Kayyımların görevlerinden alınarak başka yerlere tayin edilmeleri, İçişleri Bakanlığının, kayyım atanan DBP’li belediyelerde “yolsuzluk, iltimas, ihaleye fesat karıştırma, rant”a dair şikayetleri dinlemek ve raporlaştırmak için gönderdiği müfettişlerin raporlarını bittirmesinin ardından gelmesi dikkat çekti. 

İçişleri Bakanlığının görevlendirdiği müfettişler Diyarbakır’da kayyım atanan belediyelerde yaklaşık bir aylık bir incelemede bulundu. Yapılan incelemelerde kapsamında Diyarbakır’da özellikle AKP’ye yakın olan sivil toplum örgütleri temsilcileri, mülki idare amirlerinin de olduğu 282 kişi müfettişler tarafından dinlendi. Diğer il ve ilçelerde de benzer bir prosedür izlendi. 

Konuya ilişkin Diyarbakır merkez Kayapınar Belediyesi Kayyımı Mustafa Kılıç, yaptığı açıklamada, engelli olan çocuğunun tedavisi için kendi istemi ile yerinin değiştirildiğini savundu.