"Demokrasi balans ayarına girdi"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, darbe iddialarını değerlendirirken, Türkiye'de her şeyin demokrasiye göre balans ayarına girdiğini bildirerek, "Milletin iradesinin önüne engel koymak isteyenlere 'hadi oradan, senin dönemin bitti, artık yeni Türkiye var' diyoruz" dedi.

29 Ocak 2010 Cuma, 18:42
Abone Ol google-news

AKP Manisa İl Danışma Toplantısı’nda konuşan Arınç,  Türkiye’de çok partili siyasi hayatın başladığı 1950’den bugüne kadar geçen 60 yılın 30’nun darbeli ve muhtıralı yıllar olduğunu belirterek, "27 Mayıs 60 darbesi, 71 muhtırası, 80 darbesi, bazıları gece yarısı, bazıları gündüzleri aba altından sopa göstermeler. Bugüne kadar geldi. ‘Biz varız, biz sizden daha iyi düşünürüz, bu ülkenin tek hakimi biziz’ düşüncesine sahip olanlar ayrımcılık yapıyorlardı, millet iradesine karşı çıkıyorlardı. Vatandaşı ‘gerici, ilerici’ diye bölüyorlardı” dedi. Arınç, “Hükümetler, millet iradesiyle geliyorlar ama ayakta duramıyordu. Birileri ‘höt’ dediği zaman, bırakıp kaçanların, millet iradesini sokağın ortasında bırakanların Türkiye’sindeydik. Biz 2002’de geldiğimizde de böyleydi. Ama bir tek söz verdik, egemenlik milletindir, milletin bize verdiği hükümet etme görevini ancak millete iade ederiz, başkasının kucağına bırakmayız” diye konuştu. 8 yıllık iktidarları dönemeninde çok şeyin değiştiğini domaksarinin ve millet iradesinin güçlendiğini savunan Arınç, “Şimdi cesur ve kararlı bir iktidar var. Arkasında Türk halkının müthiş bir desteği var. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye'de her şey değişiyor. Türkiye’de her şey demokrasiye göre balans ayarına giriyor. Milletin iradesinin önüne engel koymak isteyenlere ‘hadi oradan, senin dönemin bitti, artık yeni Türkiye var’ diyoruz” diye konuştu.

Kendisine ve Poyrazköy iddianamesinde geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast iddalarına atıfta bulunan Arınç, “Herhalde birilerinin aklından ne geçirdiğini, 8 sene içinde AK Parti’yi devirmek için şeytanın bile aklına gelmeyecek ne herzeler yediğini biliyorsunuz artık. Buna rağmen dimdik ayaktayız. Yanlış yapanlar yanlışlıklarını görecekler” dedi.

Bakan Arınç, bütün ortaya çıkan planların yargı neticesinde hak ettiği cezayı bulacağını kaydederek “Bunlar çırpınıştır, bunlar yok oluştur. Türkiye'de hiçbir şey gizli kalmayacak, Türkiye'de hiçbir şey sonuçsuz, cezasız kalmayacak, milletin zararına devam etmeyecek” dedi.