"Demokrasi İçin Sandığa" Karikatür Sergisi

13 Haziran sabahı nasıl bir ülkeye uyanırsak uyanalım, bu karikatürlerin "Dönemsel Belge" olarak tarihe geçeceği bilinciyle 45 çizerin katıldığı "Demokrasi İçin Sandığa" karikatür sergisi önceki gün açıldı.

03 Haziran 2011 Cuma, 13:55
Abone Ol google-news

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde 30 Haziran’a dek açık olacak sergiye 45 çizer 80 çalışmasıyla katıldı. Daha sonra bu serginin albüm haline getirilmesini amaçlanıyor. Çizerler sergiye tüm demokrat, ilerici ve aydınları bekliyorlar ve serginin amaç ve temasını şu sözlerle dile getiriyorlar;
 
“12 Haziran'ı Türkiye için bir "kırılma noktası" olarak görüyoruz.

Devlet mekanizmasının hemen her kurumunu ele geçirmiş olan iktidar, taşların tümünü yerinden oynatarak, ülkeyi bir bilinmezliğe doğru götürüyor.
 
Aydınlarımız ve ilerici kesim yaklaşan tehlikeye karşı, var olan hak ve özgürlüklerin korunması adına seslerini daha çok yükseltmek zorundalar.
 
Biz çizerler, çözüm üretilemeyen ülke gerçeklerini çizgi yoluyla ifade etmeyi ve kitlelerle tepkilerimizi bu yolla paylaşmayı hedefledik.
 
"Vatandaşlık" görevimizi ve "sanatçılık" misyonumuzu,  hiç bir etki ve irade altında kalmadan, özgürce hayata geçirebilmeyi ve sergilemeyi istedik.
 
Amacımız "Demokrasi İçin Sandığa" sloganıyla seçim öncesi kitlelere, sınırlanan özgürlükleri ve anti demokratik ortamı çizgilerimiz aracılığıyla işaret edebilmektir.
 
Sağlıklı bir demokrasi, özgür düşünce, barış ve kardeşlik kavramları günümüz koşullarında "ütopik" olarak gözükse de önce inanç, sonrasında paylaşım ve mücadeleyle neden hayata geçmesin?”
 

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, Barbaros Bulvarı, Beşiktaş’taki sergide eserleri bulunan çizerler;
 
Ali Fuat Süer, Aşkın Ayrancıoğlu, Asuman Küçükkantarcılar, Atay Sözer, Atilla Atala, Beti Gül Umuroğlu, Canol Kocagöz, Cemal Arığ, Coşkun Göle, Efe Erdoğan, Emre Yılmaz, Eray Özbek, Ercan Baysal, Erdoğan Karayel, Gülek Kandıralı, Halis Dokgöz, Halit Kurtulmuş, Hicabi Demirci, Hilmi Şimşek, Hülya Can Erşahin, Hüseyin Soylu, İlker Yatı, İsmail Doğan, Kürşat Zaman, Mehmet Kahraman, Menekşe Çam, Mete Ağaoğlu, Muammer Olcay, Muharrem Akten, Musa Kayra, Mustafa Bora, Nevzat Varhan, Oğuz Gürel, Rasim Abay, Saadet Demir Yalçın, Sait Oktay, Serkan Sürek, Süleyman Halıcıoğlu, Turgay Karadağ, Uğur Demir, Uğur Pamuk, Ümit Müfit Dinçay, Vahit Akça, Yaşar Kemal Turan, Yüksel Can