Deneme seferleri devam ediyor

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO), Kabataş-Kadıköy-Bursa hattındaki deniz otobüsü deneme seferlerini, yolculardan gelen talep doğrultusunda kış sezonunda da devam ettirme kararı aldı.

10 Eylül 2009 Perşembe, 08:35
Abone Ol google-news

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.'den (İDO), yapılan açıklamada, İstanbul'un deniz ulaşımına yaptığı yatırımlarla, yolcuların talepleri doğrultusunda alternatifler geliştiren İDO'nun, 24 Ağustos'ta başlattığı ve Anadolu Yakası'ndan bir ilk olan Bursa deniz otobüsü seferlerini, yolcuların memnuniyet ve talebi doğrultusunda deneme amaçlı kış tarifesi döneminde de sürdüreceği bildirildi.

İlk aşamada 24 Ağustos-16 Eylül 2009 tarihleri arasındaki dönem için planlanan Kabataş-Kadıköy-Bursa deneme seferlerinin 1 saat 40 dakikada Bursa'ya ulaşma kolaylığı ile yolculara zamandan önemli tasarruf sağladığı vurgulanan açıklamada, İDO'nun İstanbul-Bursa hattı deniz otobüsü seferlerine ilişkin memnuniyeti ölçümlemek amacıyla yaptırdığı anket sonuçlarının, yolcuların yüzde 85 gibi yüksek bir oranla seferlerden memnun kaldığını ortaya koyduğu vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, İDO'nun yolcuların beklentilerini dikkate alarak Marmara'daki ulaşım ihtiyaçlarını titizlikle incelediğini ve uygun güzergahlara dönük fizibilite çalışmaları sonucunda, yoğunlaşan noktalara dönük alternatifler ürettiklerini belirtti. Paksoy, şunları kaydetti:

''Günde 1300 sefer yapan, yılda 100 milyon yolcu ve yaklaşık 7 milyon araç taşıyan bir işletme olarak, Marmara'nın deniz ulaşımına ilişkin kapsamlı araştırmalar yapıyoruz. Hedeflenen bölgelerin fiziki koşullarından, nüfus trafiğine ve tercihlerine, çok farklı parametreleri içeren fizibilite çalışmaları yürütüyoruz. Anadolu Yakası'dan Bursa'ya ilk kez düzenlenen seferler de bu kapsamlı çalışmaların sonucudur. İDO olarak bir ilke daha imza attık ve yolcularımızdan aldığımız olumlu tepkiler, bizi yeni alternatifler konusunda cesaretlendiriyor.''

Ahmet Paksoy, Anadolu Yakası'ndan Bursa'ya düzenlenen deneme seferlerinin, kış aylarında da aynı ilgiyi görmesi durumunda, tarifeli hale getirileceğini bildirdi.

 

Müşteri memnuniyeti anketi

Açıklamaya göre, bağımsız bir araştırma kuruluşunca 1-3 Eylül tarihleri arasında söz konusu hatta seyahat eden yolcular arasında yapılan ankette, yolcuların yüzde 85'i sefere ilişkin memnuniyetini bildirdi.

Anket sonucu, İstanbul'dan Bursa'ya giden yolcuların yüzde 50'si, Bursa'dan İstanbul'a gelen yolcuların ise yüzde 33'ünün bu seyahati gezi amaçlı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

İstanbul yolcularının yüzde 32'si ile Bursa yolcularının yüzde 36'sı ise seyahati iş amaçlı yapıyor.

 

Deneme seferi

Kabataş'tan kalkış saatinden 20 dakika sonra Kadıköy İskelesi'ne ulaşan deniz otobüsleri, 1 saat 40 dakikada Bursa'ya varıyor.

Kabataş-Kadıköy-Bursa seferlerinin bilet ücretleri, hiçbir değişiklik yapılmadan hızlı feribot seferlerindeki gibi tam 20 TL, indirimli 15 TL olarak uygulanıyor.

Seferlere ilişkin ayrıntılı bilgiye ''www.ido.com.tr'' adresinden ulaşılabiliyor.

 

İDO hakkında

1987 yılında kurulan İDO, bugün Marmara Bölgesi'nde toplam 34 hatta 85 noktaya hizmet götürüyor.

2005 yılı Şubat ayında Türkiye Şehir Hatları İşletmesi'ni devralan İDO, bugün toplam 105 gemi ile dünyanın en büyük araç ve yolcu taşımacılık şirketi olarak tanınıyor.