İzmir ve Denizli Barosu'ndan duruşmalara katılmama kararı

Denizli ve İzmir Barosu, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde Avukat Ersin Arslan'ın icra için gittiği evde tabancayla öldürülmesi nedeniyle yarın duruşmalara girmeme kararı aldı.

18 Mart 2021 Perşembe, 18:47
İzmir ve Denizli Barosu'ndan duruşmalara katılmama kararı
Abone Ol google-news

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan tarafından yapılan yazılı açıklamada, Denizli'deki avukatların yarın duruşmalara girmemesi kararı aldıklarını belirtildi.

Kocaeli'de Avukat Ersin Arslan'ın icra işlemi için gittiği evin sahibi tarafından öldürülmesi nedeniyle yarın tutuklu, çocuk yargılamaları ve aciliyet gerektiren durumlar dışında duruşmalara girilmeyeceği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Avukatlara yönelik şiddetin giderek artması ve son olarak vekillik görevini yerine getirirken silahla vurularak hayatını kaybeden meslektaşımız avukat Ersin Arslan'ın ölümü mesleğimizi güven içinde yapamayacağımızı göstermiştir. Yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunma makamına yönelen saldırılara dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için yönetim kurulu kararı uyarınca 19.03.2021 Cuma günü tutuklu işler, çocuk yargılamasına ait işler, aciliyet arz eden işler dışında duruşmalara katılmama eylemi yapılarak mazeret dilekçesi verilmesi meslektaşlara önemle duyurulur."

İzmirli avukatlar, Bölge Adliye Mahkemesi önünde toplanıp "Daha ne kadar öleceğiz" yazılı pankartla saldırılarıları kınadı. Avukatlar adına konuşan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, "19 Mart Cuma günü (yarın) öldürülmek istemediğimizi bir kez daha haykırmak için İzmir Adliyesi’nin hiçbir duruşmasına girmemek konusunda bir kararlılığımız var" dedi

İzmir Bölge İdare Mahkemesi önünde, "Daha ne kadar öleceğiz" yazılı pankart açan ve sloganlar atarak saldırılara tepki gösteren avukatlar hükümetten tedbir alınmasını istedi. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, "19 Mart Cuma günü mesleğe sahip çıktığımızı göstermek, artık öldürülmek istemediğimizi bir kez daha haykırmak ve yetkilileri gereken tedbirleri alma konusunda harekete geçirmek için İzmir Adliyesi’nin hiçbir duruşmasına girmemek konusunda bir kararlılığımız var" dedi.

"ACIMIZ VE İSYANIMIZ TARİFSİZ BÜYÜKLÜKTEDİR"

Özkan Yücel'in okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bizler; haklarınızın savunmanları, her daim 'hukukun üstünlüğü' diye haykıran ancak etten kemikten oluşumuzu çoğunlukta göz ardı ettiğiniz; ne acıdır ki hep baktığımız davalarla özdeş tutup davanızın tarafıymışız gibi gördüğünüz; saldırıya uğramamıza, dövülmemize, bıçaklanmamıza, silahla vurulmamıza ve korun(a)mamıza tanık olduğunuz avukatlarız. Bugün de hasım bellendik, bugün de yaşam hakkımız elimizden alındı. Biz bugün, Gebze’de öldürüldük! İcra memurlarıyla birlikte Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde bir eve hacze giden İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Avukat Ersin Arslan, ev sahibinin silahlı saldırısına maruz kaldı. Borçlu Y.Y. kendisini öldürmek kastıyla doğrudan göğsüne ateş etti, meslektaşımız kaldırıldığı hastanede maalesef hayatını kaybetti. Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı. Görevi gereği gittiği haciz mahallinde katledildi. Acımız ve isyanımız tarifsiz büyüklüktedir. Artık yeter!

'DAHA NE KADAR ÖLECEĞİZ'

Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra yılmadan söyledik; Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik, dinletemedik… Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz? Gebze’de hayatını kaybeden genç meslektaşımız Avukat Ersin Arslan’a, Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve dayanma gücü, üyesi olduğu İstanbul Barosu Başkanlığı nezdinde tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor; gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacağımızı bu vesileyle kamuoyuna duyuruyoruz."