Depoyu dolduran azaldı

Yılbaşında gelen zamlarla benzinli bir otomobilin 55 litrelik deposunu doldurmanın maliyetinin 200 lirayı geçmesi, birçok kişinin aracına 50 lirayı geçmeyen miktarlarda yakıt almasına yol açtı.

24 Ocak 2010 Pazar, 09:12
Abone Ol google-news

Yeni yıla girerken yapılan ÖTV artışı ile birlikte 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 3,64 liraya çıktı.

Bu artış 55 litrelik depoyu doldurmanın maliyetini, yaklaşık 13 liralık bir yükselmeyle 200 liranın üzerine taşıdı. Depoyu doldurmanın maliyetinin artması, birçok kişinin akaryakıt istasyonlarından 50 lirayı geçmeyen miktarlarda yakıt olmasına yol açtı.

Bursa'daki bazı akaryakıt istasyonu işletmecileri, zamdan sonra depoyu dolduran kişi sayısının azaldığını, genellikle 20, 30 ve 40'ar liralık benzin verdiklerini belirterek, bugünlerde sadece şirket araçlarının depolarını doldurduklarını söyledi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya ise ülkenin dört bir yanında yurttaşların araçlarına azar azar yakıt alabildiğini belirtti.

Bu durumun bir anlamda tepki olduğunu belirterek, ''Depoyu doldurabilecek kadar maddi imkanı olanlar bile 20 liralık yakıt alarak zammı protesto ediyor. Birçok kişi, birliği arayıp akaryakıtta ÖTV artışına karşı açtığımız davanın ne zaman sonuçlanacağını soruyor. Ben de aracıma 30'ar liralık yakıt alarak birçok vatandaş gibi zamlara karşı tepkimi gösteriyorum'' dedi.