'Dersim halkının iradesine yapılmış müdahaledir'

ADD: "Dersim Halkının iradesine yönelik bu saldırıyı şiddet ile kınıyoruz ve Sayın Aygün'ün derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Dersim Halkı tarihinde kendi kahramanlarına, öz evlatlarına daima sahip çıkmayı bilmiştir Hüseyin Aygün'e de sahip çıkmayı bilecektir."

13 Ağustos 2012 Pazartesi, 09:26
Abone Ol google-news

Avrupa Dersim Dernekleri "Dersim Milletvekili, Dersim'in onuru" olarak niteledikleri Hüseyin Aygün'ün PKK tarafından kaçırılmasını kınadı. Dernekten yapılan açıklamada, "Hüseyin Aygün Dersim Halkının Dersim kimliğinin savunucusudur, onurudur, gerçek temsilcisidir. Hüseyin Aygün kaçırılması Dersim halkının iradesine yapılmış bir müdahaledir. Dersim Halkının iradesine yönelik bu saldırıyı şiddet ile kınıyoruz ve Sayın Aygün'ün darhal serbest bırakılmasını istiyoruz" denildi.

ADD'den yapılan yazılı açıklamada, Aygün'ün onlarca yıldır Dersim'de insan hakları savunuculuğu yaptığını, "Dersim 1937-38 Soykırımının" tanınması için çalıştığını, Alevi Halkının savunuculuğunu yaptığını ve ölüm sınırında olan Kırmancki/Zazaki dilinde çalışmalarda bulunduğunu bildirdi. Açıklamada, "Hüseyin Aygün Dersim Halkının Dersim kimliğinin savunucusudur, onurudur, gerçek temsilcisidir. Hüseyin Aygün kaçırılması Dersim halkının iradesine yapılmış bir müdahaledir. Dersim Halkının iradesine yönelik bu saldırıyı şiddet ile kınıyoruz ve Sayın Aygün'ün derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Dersim Halkı tarihinde kendi kahramanlarına, öz evlatlarına daima sahip çıkmayı bilmiştir Hüseyin Aygün'e de sahip çıkmayı bilecektir" denildi.

Dersim halkı ile kardeş Kürt halkı

"Halkımızı tepkilerini sağduyulu bir biçimde dile getirmeye, provakasyonlardan ve Dersim Halkı ile kardeş Kürt Halkı karşı karşıya getirmek isteyen davranıştan uzak durmaya çağırıyoruz" denilen açıklamada, "Operasyon bahanesi ile Sayın Aygün'ün başına gelecek her olumsuzluktan Devlet ve PKK sorumlu olacaktır" uyarısı da yapıldı.
 

Köln'de toplantı

Açıklamaya göre Aygün'ün kaçırılmasını ve yapılacakları görüşmek üzere Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) ve bütün bileşenleri duyarlı Dersimliler ve Alevi Dernek temsilcilerinin yarın Köln'de geniş bir toplantı yapacaklar.