Dersim’e ilk kazma vuruldu, 8 kemik bulundu

1938’deki Dersim olayı sırasında kurşuna dizilerek öldürüldüğü belirtilen 24 kişinin gömüldüğü toplu mezar dün açıldı. Mezardan ilk gün 8 kemik çıktı.

15 Nisan 2015 Çarşamba, 06:04
Abone Ol google-news

Dersim katliamı sırasında 1938’de kurşuna dizilerek öldürüldüğü belirtilen Canan ve Baran ailelerinden 24 kişinin gömüldüğü toplu mezar dün açıldı. Kazıda bulunan kemikler DNA testi için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Katliamın tanığı Sevim Baran, “Hepsi bu mezrada yaşıyordu” dedi. Ailelerin avukatı Cihan Söylemez, kazılarda 8 insana ait kafatası ve kemik bulunduğunu belirterek, kazılara bugün de devam edileceğini söyledi. Söylemez, “Katledilen insanların çocuk, yaşlı, kadın olduğu ortaya çıkacak. Dolayısıyla bir isyan durumunun olmadığı, bir katliamın söz konusu olduğu bilimsel raporlarla kanıtlanmış olacak” dedi. Hozat Cumhuriyet Savcısı Hasan Toy başkanlığında başlatılan kazı çalışmasına Hozat 51. Motorlu Tugay Komutanlığı olay yeri inceleme ekibi ile birlikte İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan bir adli antropolog ve bir adli tıp uzmanından oluşan 2 kişilik bilirkişinin yanı sıra, gözlemci olarak da Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Biçer ile Adli Tıp uzmanı doktor Semih Yıldırım katıldı. Toprağın 20 santim altında kemiklere ulaşıldı. Kazı bölgesine ölenlerin yakınlarının dışında hiç kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi. Bulunan kemiklerin DNA testi yapılarak akrabalarıyla karşılaştırılacağı ve daha sonra tespit edilmesi halinde kemiklerin ailelere teslim edileceği kaydedildi.

Katliamı anlattı

Olayların olduğu 1938’de 7 yaşında olan 84 yaşındaki Sevim Baran, çalışmalar sırasında gözyaşlarına tutamadı. Baran o tarihte 2 aileye mensup 24 kişinin askerler tarafından nüfus sayımı yapılacağı gerekçesiyle toplanıp öldürüldüğünü belirterek kendilerininse son anda gelen emirle harekâtın bitmesi nedeniyle kurtulduklarını söyledi. Baran, “Hepsi bu mezrada yaşıyordu, toplam 24 kişiydiler. Küçük çocuğu olan Fatma aralarından kaçıyor, bu sırada Fatma’nın küçük çocuğunu bırakmışlardı. Fatma gelip çocuğu alırken askerler yakalayıp tekrar buraya getirerek kurşuna dizdi” dedi.

Ailelerin avukatı Cihan Söylemez, kazı çalışmalarının Uluslararası Minnesota Protokolü’ne uygun olarak yapıldığını belirterek “Peş peşe insan kemikleri çıktı, ufak olduğu için elekten geçiriliyor. Her bir kemik parçası numaralandırılıyor. Hozat belediyesi işçileri destek oluyor. Kemikler Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek ve ne şekilde öldürüldükleri tespit edilecek” dedi. Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, “Ermeni katliamının 100. yılında Ermeni soykırımı ile yüzleşmeyen ülke ile görüldüğü gibi Dersim katliamı ile yüz yüze kaldığımız bir noktadayız. Kazılan her yerden kemikler fışkırıyor” dedi. l