"Destan yazdık"

Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde Fenerbahçe Ülker'e 4-2 üstünlük sağlayarak şampiyon olan Efes Pilsen'de 3 sezon sonra gelen şampiyonluğun sevinci yaşanıyor.

18 Haziran 2009 Perşembe, 10:24
Abone Ol google-news

Lacivert-beyazlı takımın uzun bir aradan sonra şampiyonluk hasretine son veren antrenör Ergin Ataman, Fenerbahçe Ülker karşısında bir mucizeyi gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Böyle bir ortamda 2-0 geriden gelip şampiyon olmak oyuncuların ve tüm kulübün inancı sonucu oldu'' dedi.

Son yılların Avrupa'daki en önemli final serisinden birini yaşadıklarını ifade eden Ataman,  yaptığı açıklamada, ''Çok iyi basketbol oynadık. Sezon boyunca ve final serisi süresince terimizin son damlasına kadar şampiyonluğu hak ettik'' diye konuştu.

Antrenör Ataman, seride 2-0 geriye düştükleri anda moral bozukluğu yaşadıklarını vurgulayarak, ''Yine de bu karşılaşmada iyi oynayıp önde olduktan sonra kaybetmemize rağmen inancımızı yitirmedik. 3. maçta son periyotta 15 sayı geride olduğumuz halde saldırıp maçı çevirmek inancın sonucuydu. Moralimiz çok düşmüştü, ama inancımız devam ediyordu'' diye konuştu.

Şampiyonluğu getiren unsurların başında takım ruhunun olduğunu anlatan Ataman, şöyle konuştu:

''Bu kadar takım olmuş, oyun ve takım disiplinini oturtmuş, birbirini seven ve birbirine kenetlenen bir takımla çalışmamıştım. Takım içindeki sevgi, kazanma azmi ve hırs hepsi birleşti ve bize bu zaferi getirdi. Kolay bir şey değil. Herkes başaramaz. 2-0 geride olacaksın Fenerbahçe Ülker gibi bir takımı 3 maçta 15 bin seyirci önünde yeneceksin.''

Ergin Ataman, elde ettikleri şampiyonlukla yeniden bir dönemlere damgasını vuran Efes Pilsen ruhunu yakaladıklarını söyledi.

Türk ve Avrupa basketboluna damga vuran ruha yeniden kavuştuklarına inandığını belirten Ataman, ''Bunu bu sezon Türkiye'de yakaladık. Bundan sonra bu ruhu Avrupa'ya yaymak istiyoruz. Bu şekilde Avrupa'da şampiyonluk arzuluyoruz'' dedi.

Maç sonrası yaşanan olaylara değinen lacivert-beyazlı takımın çalıştırıcısı, olayları skandal olarak değerlendirdi.

Rakipleri karşısında aldıkları 3. galibiyetin ardından yaşanan olaylar ve açıklamalarla ağır bir atmosfere gideceklerini hissettiklerini anlatan Ataman, şunları söyledi:

''Biz sadece basketbol oynamaya gittik. Bu da sanırım Efes Pilsen Kulübü'nün kurumsallığını, oyuncuların bilincini gösteriyor. Basketbol oynayan taraf olmaya çalıştık. Olayların skandal olduğunu düşünüyorum. Benim değil, Türk sporunu yönetenlerin ciddi bir şekilde düşünmesi lazım. Geriye dönmek istemiyorum. Böyle bir atmosferden çok şükür kazasız belasız çıktık. Kayıplar olabilirdi. Ama Türk sporunu yönetenler düşünsün. Milyonlar bunu gördü. Milyonların bunu lanetlediğine şahit oluyorum.''