Devlet Başkanı Bağış Viyana'da

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avusturyalı iş adamlarının tarihi Hofburg Sarayı'ndaki geleneksel balosuna katıldı.

24 Ocak 2010 Pazar, 09:39
Abone Ol google-news

Viyana Ekonomi Birliği tarafından dün gece düzenlenen geleneksel balo için bu yıl "2010 Avrupa Başkenti İstanbul Viyana'da" teması seçildi ve bu nedenle de Türk sanatçılardan tenor Erkan Aki ile Türkiye'nin geçen yılki Eurovision temsilcisi Hadise de baloda sahne aldı. Baloya ev sahipliği yapan Ekonomi Birliği Başkanı Brigitte Jank, Türkiye ile Avusturya arasında "mükemmel bir işbirliği" yapıldığını, bu işbirliğinin her geçen gün daha da geliştirilerek devam edeceğini söyledi.

Viyanalı iş adamlarının Türkiye'de, Türk iş adamlarının da Viyana'da çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerine işaret eden Jank, iki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul'un bu yıl Avrupa kültür başkenti seçilmesi nedeniyle bu yılki balo için İstanbul temasını seçtiklerini kaydetti.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da yaptığı konuşmada, Türkiye'den ve İstanbul'dan selam getirdiğini belirterek, "İstanbul tarihte üç imparatorluğun başkentiydi. Bu yıl da Avrupa Kültür Başkenti. Bu çerçevede İstanbul'da 500'ü aşkın kültürel etkinlik gerçekleşecek. Lütfen gelin misafirimiz olun" dedi. Türkiye ile Avusturya arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlenmesinden memnuniyet duyduğunu anlatan Bağış, "Türkiye'nin dünyanın 16., Avrupa'nın 6. büyük ekonomisine sahip olduğunu, Avusturyalı iş adamlarının Türkiye'de yatırım yapmalarından memnuniyet duyacağını" bildirdi.
 

Baloda Türk sanatçılar

Balonun açılışında sanat yaşamını İsviçre'de sürdüren Türk opera sanatçısı tenor Erkan Aki sahne aldı ve İtalyanca bir eserle başladığı programını "Med ve Cezir" adlı Türkçe bir eserle noktaladı. "Med ve Cezir" eserinde Egemen Bağış ve eşi Beyhan Bağış da sanatçıya eşlik ettiler. "Balonun starı" olarak anons edilen Hadise de saatler gece yarısını gösterirken sahneye çıktı.

Bağış çifti konser öncesi kulise giderek Hadise'yi tebrik etti. Kuliste Hadise ile bir süre sohbet eden ve fotoğraf çektiren Bağış, Osmanlı döneminde gerçekleşen iki Viyana kuşatmasına atıfta bulunarak, "Bu kez Viyana'ya Hadise'li bir çıkarma yapıyoruz" diye espri yaptı. Hadise de, Bağış çiftinin kulise kadar gelerek kendisine başarılar dilemesinden "büyük onur duyduğunu" belirterek, "Eurovision'da olduğu gibi bundan sonraki sanat yaşamında da Türkiye'yi temsil etmekten ve Türk sanatçısı olarak anılmaktan gurur duyduğunu" söyledi.

Bağış'a baloda Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ecvet Tezcan, Büyükelçilik mensubu üst düzey diplomatlar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Yardımcısı Ahmet Selamet eşlik ettiler. Baloda hazır bulunan Viyana eyalet milletvekili Türk kökenli Şirvan Ekici ile ünlü modacı Atıl Kutoğlu da Bağış çiftiyle yakından ilgilenerek Viyanalı dostlarını Bağış çiftiyle tanıştırdılar.

Bağış, balo sırasında da bazı ikili görüşmelerde bulundu. Avusturya Ekonomi Bakanı Reinhold Mitterlehner ve eşi Bağış, çiftinin locasına gelerek kendisiyle bir süre görüştüler. Bağış çifti ve beraberindeki heyet üyeleri gece yarısı sahneye çıkan Hadise'yi de bir süre dinledikten sonra balodan ayrıldılar.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın bugün akşam saatlerinde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı seçimini izlemek üzere Strasburg'a gitmesi bekleniyor.