Devlet Başkanı domuz gribine yakalandı

Domuz gribi ayrım yapmıyor. Kosta Rika Devlet Başkanı Oscar Arias'a H1N1 virüsü bulaştığı bildirildi. Başkan evinde karantinada. Astım rahatsızlığı da bulunan Arias için durum kritik.

12 Ağustos 2009 Çarşamba, 06:25
Abone Ol google-news

Kosta Rika hükümet yetkilileri, domuz gribine yol açan H1N1 virüsünün bulaştığı Devlet Başkanı Oscar Arias'ın evinde karantina altında bulunduğunu ve domuz gribi ilacıyla tedavi edilmeye çalışıldığını söyledi.

Açıklamada, H1N1 virüsünün astım rahatsızlığı da bulunan Arias için daha riskli olduğu, ancak kendisini iyi hissettiği ve çalışmalarını kaldığı yerden sürdürmeyi beklediği kaydedildi.
Arias'ın hafta sonunda kendini halsiz hissederek H1N1 virüsü için test yapılmasını istediğini belirten yetkililer, yapılan testler sonucu da Devlet Başkanına H1N1 virüsünün bulaştığının belirlendiğini kaydetti.

Nobel Barış Ödülü sahibi olan 68 yaşındaki Arias'ın ismi, son olarak Honduras'taki siyasi krizin çözülmesi amacıyla arabuluculuk girişimlerinde bulunmasıyla gündeme gelmişti.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde domuz gribinden ölenlerin sayısı 1462'ye, vaka sayısı da 170 ülkede 177 bin 457'ye yükseldi.