Devlet hiç ilgilenmedi

Ramazan Başaran'ın ailesi, Genelkurmay ve TSK'nin kendileri ve çocuklarının durumunu hiç sormadığını dile getirdi.

29 Kasım 2012 Perşembe, 08:25
Abone Ol google-news

Terör örgütü PKK tarafından 6 Ağustos’ta kaçırılan 3 askerden er Ramazan Başaran’ın babası Osman Başaran, “Devlet bir kez bile gelip çocuğumuzun durumunu sormadı. Oğlum askerdi çocuğumuzu geri getirmek zorundalar” dedi. 17 ay önce kaçırılan uzman çavuş Zihni Koç’un babası Veysel Koç ise “Eşim oğlunun acısından ona hasret öldü. Eşimin ardından oğlumun da acı haberini almak istemiyorum” diye konuştu.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Fis köyü yakınlarında 9 Temmuz 2011’de kaçırılan uzman çavuş Zihni Koç’un (35) ailesi de 17 aydır haber bekliyor. Koç’un annesi Gülsüm Koç, oğlunun kaçırılmasına dayanamayarak 10 ay önce kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Gelini Mihrican, torunları 11 yaşındaki Alican ve 4 yaşındaki Hasan Hüseyin ile yaşamını sürdüren Veysel Koç, “Eşim oğlumun hasretine dayanamayarak kalp krizinden öldü. Yardım istiyorum, ne olur bizi kavuştursunlar. Yollara bakmaktan tükendim. Sayın Başbakan’dan, Cumhurbaşkanı’ndan, BDP milletvekillerinden yardım bekliyorum” dedi. Acılı eş Mihrican Koç da, “İki oğluma da artık söyleyecek söz bulamıyorum. Bize yardım etsinler ve eşimle kavuştursunlar” dedi.

 

İHD’ye başvuruda bulundular

Ramazan Başaran’ın ailesi İHD’ye başvurarak yardım istedi. Baba Osman Başaran, “Devlet bir kez bile gelip çocuğumuzun durumunu sormadı. Erdoğan sormuyor, Genelkurmay sormuyor. Bu askerdi ve biz onlara teslim ettik” dedi. Anne Bese Başaran ise “3 aydır çocuğumun sesini duymadım. Sabah akşam haberlerin önündeyiz ve neredeyse artık aklımı yitireceğim. Çocuğumu geri versinler” diye konuştu.