"Devleti adam gibi çalıştıracağız"

Türkiye'nin gelişmesi için açık olmanın yetmediğini hesap verebilmenin ilke haline gelmesi gerektiğini belirten Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara'nın ve ilçelerinin gelişmesi için, "Devleti adam gibi çalıştıracağız" dedi.

29 Eylül 2010 Çarşamba, 15:33
Abone Ol google-news

Vali Yüksel, Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, bölge ve il müdürleri, il genel meclisi üyeleri ile birlikte Ankara'nın Kazan ilçesinde bir dizi ziyarette bulundu.

Göreve başladığı dönemde ilk olarak Kazan ilçesini ziyaret ettiğini hatırlatan Vali Yüksel, ilçedeki özel sanayi tesisleri ve fabrikaları gezerek yetkililerden bilgi aldı.Ziyaretleri sırasında enerjinin önemine değinen Yüksel, günümüzde bütün akıllı devletlerin insanların geleceğini etkileyen en önemli unsur olarak "terörü" dillendirdiklerini, ancak bir o kadar önemli olan diğer konunun enerji olduğunu savundu. Yüksel, cılız enerji verimliliği konuşmalardan ziyade bu konuyla ilgili güçlü çalışmalar yapılması gerektiğine işaret etti.

Türkiye'nin ilk ve tek 'karanlık odası'

Aydınlatma sistemleri üzerinde çalışan bir şirketi gezen Vali Yüksel, Türkiye'nin ilk ve tek "karanlık odasını" da gezdi. TÜBİTAK destekli hazırlanan ve ampullerin ışık değerlerinin ölçüldüğü oda hakkında bilgi alan Yüksel, enerji meselesini çok önemsediğini ve bu şirket ile enerji üzerine protokol imzalanması için Ankara Valiliği Enerji Verimliliği Kontrolü Bölümü ile gerekli görüşmeleri yapacağını ifade etti.

"Köprünün altından çok sular aktı, Türkiye değişti"

Bir dizi ziyaretin ardından Ankara Lojistik Üssünde sanayici ve işadamlarıyla bir araya gelen Yüksel, tesisleri gezerken Türkiye Cumhuriyeti'nin 86 yıl boyunca nereden nerelere geldiğini gördüğünü ve gurur duyduğunu belirtti.

Anadolu toprakları üzerinde bundan 86 yıl önce teknolojinin "t" harfinin olmadığını, insanların traktörlerine tekerlek alabilmek için bile uzun kuyruklara girmek zorunda kaldığını anımsatan Yüksel, "Köprülerin altından çok sular geçti. Bugün yeni bir sahne kuruldu. Bu sahnede her şey çok farklı, bütün dekorlar farklı. Bu sahnede ya küresel düzen tiyatrosunu izleyeceğiz ve ayak uyduracağız ya da havadaki kuşlara bakmaya, kuşları saymaya devam edeceğiz. Biz ikinci durumu asla yapmayacağız. Sahnedeki bu oyunu daha ileriye götüreceğiz. Dünya neyin peşinde koşuyorsa biz de ona yetişeceğiz" dedi.

"Devlet, Kazan'ın hizmetinde"

Ankara Lojistik Üssünde sanayici ve işadamlarının sorunlarını dinleyen Yüksel, Ankara'daki bütün kamu ve kuruluşlarıyla Kazan ilçesine açık olacağını, sorunların bir parçası olacaklarını ve çözüm için yapılması gereken her türlü çalışmayı yapacaklarının sözünü verdi.

Sorunları "sağa sola iterek" geciktirmeyeceklerinin altını çizen Yüksel, gelişmek ve ilerlemek için açık olmanın yetmeyeceğini hesap verilebilirliğin ilke haline gelmesi gerektiğini dile getirdi. Yüksel, "Biz sizlere hesap verebileceğiz. Yani devleti adam gibi çalıştıracağız" dedi.