Dijital miras tartışmaları başladı

Dijital ortamdaki varlıklar her geçen gün artarken insanlar öldükten sonra bunlara ne olacağı sorusu da giderek tartışma konusu haline geliyor.

17 Ekim 2011 Pazartesi, 09:00
Abone Ol google-news

İngiliz yayın kuruluşu BBC, avukat Matthew Strain'in, müşterilerine dijital mirasları konusunda tavsiyelerde bulunduğunu ve vasiyetnamelere ekler düzenlediğini bildirdi.

Strain, "Her geçen gün daha fazla miktarda fotoğraf, müzik ve kitap internet ortamında depolanır oldu. Tümü dijital formatta. Dolayısıyla insanlar öldükten sonra bunlara ne olacağı sorusu da giderek daha fazla önem kazanıyor" dedi.

Haberde, internetteki kimi dijital fotoğraf ya da videoların, uygulamaların parasal değerinin de olduğuna işaret edilerek, dijital mal varlıklarının sorumluluğunu üstlenmeyenlerin öldüklerinde bu varlıkları kaybetme hatta akrabalarına ödenmemiş fatura bırakmasının dahi mümkün olabileceği belirtildi.

Ayrıca, iCroak adlı internet sitesinin dijital malvarlıklarının öldükten sonra idare edilmesini isteyenlere özel hizmet verdiği ifade edilerek, kullanıcılar malvarlıklarını kategorize ederek "koruyucu" ya da "vasi" hesaplar oluşturabildiğine dikkat çekildi.
 

Utandırabilecek hesaplar silinebilir

Koruyucu ya da vasi seçilen kişiye özel kullanıcı adı ve şifresi gönderildiği ve bu kişinin, dijital mirası ancak kendisini bu göreve atayan kişinin ölüm belgesi doğrulandığında görebileceği belirtildi.

Öte yandan, internet sitesinin, kimsenin görmesinin istenmeyeceği ya da utandırabilecek hesaplar için ise öldükten sonra tüm bilgilerin silinmesini sağlayabilecek bir seçenek de sunduğu vurgulandı.