Dikili'de göçmen teknesi battı: 6 ölü, 4 kayıp

İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu kaybolduğu değerlendirilen 13 kişiden 6'sının cesedine ulaşıldı.

12 Kasım 2018 Pazartesi, 10:15
Abone Ol google-news

<video:1138385>

Denizköy bölgesi Karaada önlerindeki balık çiftlikleri mevkisine 06.20 sularında yüzerek karaya çıkan 2 düzensiz göçmen, teknelerinin battığını ve 13 kişinin kaybolduğu bilgisini paylaştı.

Bunun üzerine bölgeye Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sevk edildi. 3 sahil güvenlik helikopteri, 3 sahil güvenlik botu ve 1 uçakla bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Fiber tekneyle denize açıldıkları belirtilen 14'ü Afganistan ve biri İran uyruklu 15 kişilik gruptan 13 göçmeni arama çalışmalarına bölgedeki balıkçı tekneleri de katıldı.

Gün boyu devam eden arama kurtarma çalışmalarında 3 düzensiz göçmen sağ olarak kurtarılırken 4'ü çocuk 6 göçmenin cesedine denizde ulaşıldı.

Kayıp olduğu değerlendirilen 4 düzensiz göçmenin bulunmasına yönelik arama kurtarma faaliyetlerine devam ediliyor.

<video:1138864>

JANDARMA DA DEVREDE

Bunun yanı sıra jandarma da, kilometrelerce uzunluktaki kıyı bandında olası ceset vurmasına karşı arama kurtarma devriyelerini sürdürdü. Kurtarılan kişilerin verdiği bilgiler sonrasında, insan tacirlerinin yakalanması için çalışmalar devam etti. Bölgeye çıkan tüm güzergahlardaki güvenlik kamerası kayıtlarına el konuldu.

Bu arada yaşanan bu olay bölgede 3'üncü göçmen faciası oldu. Daha önce Karaburun'da batan teknedeki 8 kişinin cesedine ulaşıldı, 26 kişi ise halen bulunamadı. Bir diğer olayda göçmenleri taşıyan kamyon kazasında 23 kişi ölmüş, 25 kişi yaralanmıştı.