"Dindarım" diyenlerin sayısı azalıyor

Koyu Katolik İrlanda'nın dünyadaki dindar ülkeler sıralamasında bir hayli geriye düştüğü ortaya kondu. Ülkede dine bağlılıktaki azalma, kiliselerdeki "çocuk tacizi" skandallarıyla ilişkilendiriliyor.

09 Ağustos 2012 Perşembe, 10:55
Abone Ol google-news

Win-Gallup araştırmasında İrlanda, bireylerin dini değerlere bağlılığı temelinde, 57 ülke arasında 43'üncü sırada yer aldı. Kendilerini "dindarım" diye niteleyen İrlandalıların oranı geçen yıl yüzde 47 olarak kayda geçerken, bu oranın 2006 yılında yüzde 69 olduğuna işaret edildi.

İrlandalı sosyologlar, dindarlık düzeyindeki gerilemeyi ağırlıklı olarak ülkede son dönemde sıkça gündeme gelen kiliselerdeki "çocuk tacizi" skandallarıyla ilişkilendiriyor.

Katolik Rahipler Birliği'nden Brendan Hoban da "çocuk tacizi" sorununun kiliselerce ele alınış biçiminin halkın dine olan bakışına olumsuz yansımış olabileceğini belirtirken, zaman içinde yükselen refah ve eğitim düzeyinin de bu duruma etkisi olduğuna inanıyor.

İrlanda'da geçen yıllarda hükümet talimatıyla hazırlanan bazı raporlar, ülkedeki kiliselerde bir dönem görev yapmış çok sayıda din adamının, kendilerine emanet edilen çocuklara tacizde bulunduğunu gözler önüne sermiş, iddialar İrlanda hükümetiyle Vatikan'ı karşı karşıya getirmişti.

Kiliselerdeki çocuk tacizi skandalları, 2009'da yayımlanan Ryan ve Murphy raporları ile 2011'de yayımlanan Cloyne raporuyla uzun süre kamuoyunun gündeminde kalmıştı.