Dirk Kuyt, F.Bahçe'de

Fenerbahçe dünya futbol kamuoyunda sansasyon yaratacak bir transfere imza attı.

03 Haziran 2012 Pazar, 13:13
Abone Ol google-news

Fenerbahçe Kulübü, İngiltere'nin Liverpool takımında forma giyen Hollandalı futbolcu Dirk Kuyt ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Fenerbahçe Kulübü yönetim kurulu üyesi Ali Yıldırım, FB TV'ye yaptığı açıklamada, teknik direktör Aykut Kocaman ve İdari Menajer Hasan Çetinkaya ile birlikte Hollanda'nın Amsterdam kentinde Kuyt ile görüşüp anlaşmaya vardıklarını belirterek, ''Kuyt transferi hayırlı uğurlu olsun, büyük bir transfer yaptık. Kuyt, 13-14 kulüp arasından Fenerbahçe'yi seçti. 4 aydır uğraşıyorduk. Kuyt da çok mutlu biz de çok mutluyuz. Fenerbahçe için hayırlı bir transfer yaptık'' diye konuştu.

Amsterdam'a sabah teknik direktör Aykut Kocaman ile birlikte geldiklerini ifade eden Yıldırım, ''Kuyt, Fenerbahçe'de oynamak istiyor, katkıda bulunacağına inanıyorum. İmzaları attık, bitti. 3 yıllık anlaşma yaptık. Milli takım kampına gidecek, ay sonunda da Türkiye'ye gelecek. Çok büyük transfer, taraftarımız mutlu olmuştur'' dedi.

Yıldırım, Kuyt'ın bugüne kadar 3 kulüpte futbol oynadığını belirterek, ''İstikrar açısından bu çok önemli. Liverpool'da 6 yıl oynamış. Bu durum, oyuncu için büyük bir meziyet. İngiltere'de 6 yılda 71 gol atmış. Çok önemli bir oyuncu. Çok büyük bir kazanç'' ifadelerini kullandı.

Ali Yıldırım, Kuyt'ın Liverpool ile 1 yıllık daha sözleşmesi bulunmasına rağmen, var olan bir çıkış maddesinden yararlanarak transferi yaptıklarını, mali konuları ise daha sonra açıklayacaklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Kuyt'a milli takımdan izin alarak sözleşme imzalatıldığı, futbolcunun daha sonra Hollanda Milli Takımı'nın kampına katılmak üzere ülkesinden ayrıldığı belirtildi.

Bu arada Kuyt'un transferinin duyulması üzerine, yoğun ilgi nedeniyle sarı-lacivertli kulübün internet sitesine girilmekte zorluk çekildi.

Hollandalı futbolcuya yıllık 2 milyon 850 bin Avro

Öte yandan Fenerbahçe Kulübü, 3 yıllık sözleşme imzaladığı Hollandalı futbolcu Dirk Kuyt'ın alacağı ücret ve bonservis bedeliyle ilgili İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na açıklamada bulundu.

Fenerbahçe Sportif Hizmetler Sanayi ve Ticaret AŞ'den yapılan ve Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda da yer alan açıklamada, ''Profesyonel futbolcu Dirk Kuyt'ın transferi konusunda taraflarla anlaşmaya varılmıştır. Sözleşme süresi 3 yıl olup oyuncuya ödenecek yıllık garanti ücret 2.850.000 Avro, maç başı ücreti 17.500 Avro, Liverpool FC'ye ödenecek bonservis tutarı ise 1 milyon Avro'dur'' denildi.