Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Menbiç'ten sonra...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Menbiç Menbiçlilerindir. PKK'lıların, YPG'lilerin değildir. Menbiç'ten sonra sıra diğer yerlere gelecek. Yani PKK'nın kontrol ettiği yerler.' dedi

18 Haziran 2018 Pazartesi, 22:36
Abone Ol google-news

Seçim çalışmalarına Antalya'nın Manavgat ilçesinde devam eden Çavuşoğlu, Manavgat Atatürk Kültür Merkezi'nde muhtarlar ve AKP mahalle başkanlarıyla bir araya geldi.

Türk askerinin Mınbiç'e doğru girmeye başladığını belirten Çavuşoğlu, "Askerimiz bir yere girmeye başladı mı orada huzur olur, barış olur, adalet olur. Bunu bozmaya çalışanların başına Mehmetçiğimiz bela olur." dedi.

Mınbiç yol haritasının 4 Haziran'da Washington'da onaylandığını hatırlatan Çavuşoğlu, şimdi o yol haritasının uygulanmaya başlandığını söyledi. "Artık oyalama yok, birlikte adım var." diyen Çavuşoğlu, YPG'lilerin, PKK'lıların Menbiç'ten çekildiğinden emin olunacağını ve bu nedenle Türk askerinin orada bulunacağını söyledi. Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Artık söz verdim, tutacağım, tutmayacağım yok. Beraber, birlikte, gözümüzün önünde. Bu nedir biliyor musunuz? Bunun iki izahı var. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti artık sahada da güçlüdür, masada da güçlüdür. İkincisi Türkiye Cumhuriyeti yeri geldiği zaman sert gücünü balyoz gibi gösterir.

Yeri geldiği zaman diplomasiyi en iyi şekilde işletir, masada işi halleder. Bazen sahada halledersin, bazen oturur masada halledersin. Bundan sonra böyle. Yani Türkiye ile işbirliği yapmak isteyen herkes önce Türkiye'ye saygı duyacak. 

Türkiye'ye verdiği sözü tutacak. Bizim istediğimiz nedir? Yanı başımızda terör örgütleri olmasın, bataklık kurusun. Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı ile DAEŞ'miş, PKK'ymış, YPG'ymiş, bataklıkları kuruttuk.

Şimdi sırada diplomasi yoluyla masada Münbiç'i kurutmak. Menbiç, Menbiçlilerindir. PKK'lıların, YPG'lilerin değildir. Menbiç'ten sonra sıra diğer yerlere gelecek.