Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan TSK üssüne baskın açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu; Kuzey Irak'ta dün yaşanan askeri üsse baskın olayıyla ilgili, "Bunun arkasında PKK'nın olduğunu biliyoruz" diye konuştu. Öte yandan Irak Dışişleri Bakanlığı da TSK üssüne dün düzenlenen saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiği gerekçesiyle Türkiye'yi kınadı.

27 Ocak 2019 Pazar, 13:17
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan TSK üssüne baskın açıklaması
Abone Ol google-news

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da otelde düzenlediği toplantıda, gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kentte dün meydana gelen şiddetli fırtına ve hortum felaketiyle ilgili konuşan Çavuşoğlu, yaraları sarmak için hasar tespiti yapmaya başladıklarını söyledi. İlk defa büyük çam ağaçlarının gövdesinden kırıldığını gördüğünü anlatan Çavuşoğlu, "Kayıp olan, ölen vatandaşlarımız oldu. Dün gece Antalya'nın doğu tarafında sel felaketi oldu. Tüm bölgede hasar tespit yapıyoruz. Evler ve seralarda tarım alanlarında bunları telafi ederiz. Böyle bir felaket inşallah bir daha olmaz" diye konuştu.

'KÖŞEYE SIKIŞTIRLAR, HALKI KIŞKIRTIYORLAR'

Kuzey Irak'ta, Duhok yakınlarında bulunan Türk askeri birliğine dün gerçekleştirilen ve sadece kısmi hasar oluşturan saldırıyla ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Çavuşoğlu, saldırının arkasında PKK'nın olduğunu söyledi. Halkın kışkırtılmaya başlandığını kaydeden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Kuzey Irak'ta PKK yuvalanmasına yönelik hava kuvvetlerimiz çok başarılı operasyonlar yapmaya başladı. Bundan rahatsız olmaya başladılar. İyice köşeye sıkıştılar. Irak'ta yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi de dahil PKK'ya yönelik atılacak hamleler var. Yerel halkı kışkırtmaya başladılar. Bunun arkasında PKK'nın olduğunu biliyoruz. Dün akşam Neçirvan Barzani ile telefonda görüştüm. Gerekli tedbirleri aldıklarını söylediler. Bu türden provokasyonlara prim vermemeleri gerektiğini söyledik. Kışkırtmanın arkasında kimlerin olduğunu tespit etmek için kapsamlı bir araştırma yapmaya başladıklarını söylediler. Bir daha böyle bir olaya bölgede izin vermeyeceklerini söylediler."

'HALKIN SANDIKTAKİ İRADESİNE SAYGI DUYULMALI'

Bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun hükümetini tanımaması ve yeni seçim yapılması gerektiği görüşüyle ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, demokrasi dersi veren ülkelerin kendileriyle çeliştiğini söyledi. Halkın iradesine saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Demokrasinin beşiği olarak geçinen ve demokrasi dersi veren ülkeler işlerine gelmediği zaman seçimleri yok sayabiliyor. ABD'nin baskısıyla bazı AB ülkeleri maalesef kendi değerleriyle çelişen açıklamalarda bulundu. Venezuela'da evet bir sorun var; ama bu problemin diyalog ve barış içinde çözülmesi için herkesin katkı koyması gerekiyor. Venezuela'nın dışlanmasıyla sorunlar çözülmez hatta daha da derinleşir. Ülke içinde huzuru tesis etmemiz lazım. Halkın sandıktaki iradesine herkesin saygı duyması lazım" diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs'ta tarafların mutabakatıyla masada olan federasyon modelinin seçenek olmaktan çıkmadığını söylemesi ve 'Masada olan federasyon modeli kanaatime göre karşılıklı kabul edilebilir en gerçekçi model olmayı sürdürmektedir' ifadelerini değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"KKTC'ye yaptığımız ziyaret verimli geçti. Kıbrıs sürecinde neler yapacağız konusunu değerlendirmek üzere gitmiştim. Federasyon için yapılan müzakereler bugüne kadar sonuç vermedi. Rum tarafı da ortaya seçenekler koydu, bizler de koyduk. Gayriresmi görüşmeye başladık. KKTC'de özellikle bazı kişiler 'Benim ideolojime göre federasyon iyidir' düşüncesini dikte etmeye başladı. Bir kişinin siyasi görüşüne Kıbrıs davası feda edilemez. KKTC'de bir demokratik olgunluk var. Esas burada Sayın Akıncı'nın basın toplantısında ne dediği önemli. 'Tüm seçenekleri konuşmaya hazırız' demesi önemlidir. Kıbrıs davasının geleceği için önemlidir."

Irak'tan Türkiye'ye Duhok protestosu

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı çağırarak protesto notası verileceğini açıkladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Şeladize kasabasında dün, Türkiye’nin hava saldırılarında yaşamını yitirdiği belirtilen iki sivilin cenazesinden sonra üsse bir saldırı düzenlenmişti. Irak basınına göre, cenazenin ardından yerel halk önce TSK ile PKK arasında bölgede yaşanan çatışmaları ve bombardımanları protesto etmek için bir gösteri düzenlendi; sonrasında da bir grup TSK üssüne yürüdü.

Bu kişiler üste bulunan araç ve çadırların bir bölümü ateşe verirken, Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘saldırıların sivil kıyafetler içine kendisini gizlemiş PKK’lı teröristler tarafından gerçekleştirildiği’ ifade edilmişti. Türk askerlerinin açtığı ateş sonucunda en az bir kişinin hayatını kaybettiği, en az 10 kişinin yaralandığı da belirtiliyordu.

Irak Dışişleri: Egemenliğin ihlali kabul edilemez

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise sivillere ateş açılması kınandı ve ‘Irak’ın egemenliğinin ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu’ vurgulandı. Açıklamada, ‘TSK’ye ait savaş uçaklarının alçak uçuş yapması’ da kınandı. Irak Dışişleri, hayatını kaybedenlerin yakınlarına da başsağlığı diledi.

Erbil: Sorumlular cezalandırılacak

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi dün patlak veren gerilimin ardından ‘saldırının arkasında provokatörlerin olduğu ve bunu yapanların cezalandırılacağı’ açıklaması yapmıştı. Yazılı açıklamada, “Saldırının arkasında provokatörler var ve cezalandırılacaklar” ifadeleri kullanılmış, detaylı soruşturma yürütüleceği vurgulanmıştı.