Dışişleri Bakanlığı'ndan hava harekatı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'nın, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarına düzenlenen hava harekatında sivil kayıplar olduğu iddialarının asılsız olduğunu Irak makamlarına bildirdiği öğrenildi.

26 Ağustos 2011 Cuma, 09:20
Abone Ol google-news

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik 24 Ağustos'ta Irak makamları tarafından çağrılarak, kendisine "hava harekatında 7 sivilin öldüğü" iddialarıyla ilgili rahatsızlık iletildi.

Kaynaklar, konuyla ilgili Genelkurmay'ın kendi soruşturmasını yaptığını ve Dışişleri Bakanlığı'nın da iddiaların asılsız olduğunu ortaya koyan görüntüleri ve belgeleri Irak tarafına ilettiğini bildirdi.

Terör örgütünün internet sitelerinde ve bir televizyonda yayımlanan görüntülerin gerçeği yansıtmadığını belirten Dışişleri Bakanlığı kaynakları, bu görüntülerin "düzmece" olduğunu açık bir şekilde görüldüğünü vurguladı.

Edinilen bilgiye göre, bölgenin havadan çekilmiş görüntülerinde, vurulan hedeflerin uzağındaki bir yolda tespit edilen ve içindeki 7 sivilin öldüğü iddia edilen araç enkazının etrafında, hava saldırısına işaret eden en ufak bir kanıt bulunmadığı görülüyor.

Yolda hasar ya da krater olmadığına dikkat çeken kaynaklar, bu görüntülerin ve sivil kaybı olduğu iddiasının "tamamen terör örgütü propagandası" olduğunun altını çizdi.
Diplomatik kaynaklar, Irak makamlarına bu bilgilerin tamamının verilmesine rağmen, sivil kayıp olduğu iddialarının sürmesinin üzücü olduğunu, bu konudaki rahatsızlıklarını belirtmek üzere dün gece Ankara'daki Irak Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak nota verildiğini kaydetti. Kaynaklar, hava operasyonunda hiç sivil ölmediğini vurguladı.

Türkiye'nin düzenlediği hava harekatına ABD ya da başka ülkelerden herhangi bir tepki ya da rahatsızlık gelmediğini belirten kaynaklar, Irak tarafının terör örgütüne yönelik gereken önlemleri almadığı sürece Türkiye'nin operasyon yapmasının meşru olduğunu ve bunun da uluslararası toplum tarafından anlaşıldığını belirtiyor.

Irak Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesinde, Türkiye'nin sınır ötesi hava operasyonunda 7 sivilin öldüğü yönünde bir açıklama yapmıştı.