Dışişleri'nden Obama, Hollande ve Sarkozy'e tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasının ''tarihi gerçekleri çarpıttığını'' ve ''esefle karşılandığını'' bildirdi. Bakanlık ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve cumhurbaşkanı adayı Sosyalist Parti lideri Francois Hollande'ın açıklamalarına da tepki gösterdi

24 Nisan 2012 Salı, 19:32
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın 24 Nisan 2012 tarihinde yayınladığı mesajla, Türkler ile Ermeniler arasında ortak tarihlerinin acılı bölümüne ilişkin anlaşmazlıkta, bu sene de Ermeni görüşlerini yansıtan "mesnetsiz bir yaklaşım" ortaya koyduğu belirtildi. "Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamayı her bakımdan fevkalade sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz" denilen açıklamada, "İç siyaset kaygılarıyla yapılan ve tartışmalı tarihi olayları seçici bir adalet duygusuyla yorumlayan bu tür tek yanlı açıklamalar isabetsiz oldukları kadar, Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesini de zorlaştırmaktadır" ifadesinde bulunuldu.

Açıklamada şunlar kyadedildi:
"ABD gibi önemli bir müttefikimize düşen, Türk-Amerikan ilişkilerine de zarar veren bu tür bir yaklaşımla sorunu daha da derinleştirmek değil, çözüme yönelik yapıcı katkılar sunmak ve bu bağlamda ortak tarih araştırmasından kaçınan Ermeni tarafını daha gerçekçi ve uzlaşmacı olmaya cesaretlendirmektir. I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan acıların ortak olduğu ve döneme ilişkin hatıraların Türk halkı bakımından, en az Ermeniler için olduğu kadar hassasiyet taşıdığı da bilinmelidir. Tarihin yazımına yapılmaya çalışılan tüm önyargılı müdahalelere rağmen adil hafızaya ulaşma çabalarımızı sürdüreceğiz."

 

Fransız siyasilere de tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan diğer yazılı açıklamada ise, "Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve cumhurbaşkanı adayı Hollande'ın, bugün Paris'te katıldıkları anma töreni vesilesiyle yaptıkları ve ülkedeki seçim kaygılarını da yansıttığı anlaşılan açıklamalar, ihtilaflı tarihi konuların siyasi hesaplara malzeme yapılarak istismarının yeni bir örneğini teşkil etmiştir" denildi. "Tarihin farklı emeller ışığında siyasileştirilmesinin talihsiz" olduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
"Peşin hükümlü ve ayrımcı tavırlarla ne adalete ne tarihin doğru anlaşılmasına hizmet edilebilir. Önde gelen Fransız siyasetçilerinden beklenen, nefreti körüklemek değil, bilgi temelinde ve devlet adamı sorumluluğuyla hareket ederek Türklerle Ermenilerin birlikte adil hafızaya ulaşmalarını destekleyici mesajlar vermeleridir. İlgili ülkeler arasında çözüme kavuşturulması gereken bir konuda dışarıdan yapılan suni dayatmalarla sonuç alınması mümkün değildir. Bu nitelikte açıklamalar bölgede barış ve huzurun tesisi gayretlerine de sekte vurmaktadır."