Diyabetin Türkiye'ye maliyeti 13 Milyar TL

Türkiye'de de yaklaşık 7 milyon hastayı etkilediği düşünülen diyabet hastalığı ve komplikasyonlarının kamuya doğrudan maliyetinin 13 milyar TL olduğu açıklandı.

10 Aralık 2011 Cumartesi, 08:46
Abone Ol google-news

Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun (IDF) Dubai'de 4- 8 Aralık'ta düzenlenen Dünya Diyabet Kongresi'nde, küresel anlamda giderek her yaş grubu için tehdit oluşturan ve Türkiye'de de yaklaşık 7 milyon hastayı etkilediği düşünülen diyabet hastalığı ve komplikasyonlarının kamuya doğrudan maliyetinin 5 milyar 144 milyar Avro'ya (13 milyar TL) yakın olduğu açıklandı.

Lilly İlaç Sanayi'nden yapılan açıklamaya göre Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünden Doç. Dr. Simten Malhan'ın liderliğinde yapılan ve IDF'in Dünya Diyabet Kongresi'nde sunulan "Türkiye'de Tip 2 Diyabet Komplikasyonlarının Maliyeti" başlıklı çalışma, diyabet ve ilişkili sonuçlarının maliyetinin, toplam SGK harcamaları içinde önemli bir bölümü oluşturduğunu gösterdi. Gerçek hayat verileri kullanılarak 1 Ocak - 31 Aralık 2009 tarihleri arasında diyabet tedavisi gören 7 bin 95 hastanın verileri incelenerek hazırlanan çalışmada, diyabet hastalarının hastalıklarına eşlik eden kardiyovasküler, böbrek, göz ve nörolojik sonuçlarının doğrudan maliyeti araştırıldı. Diyabet tedavisine eşlik eden komplikasyonlar arasında kalp damarla ilgili olanların, toplam maliyetler içindeki oranının yüzde 32.7 olduğu açıklanan çalışmada, diyabetin toplam maliyeti içinde böbrek komplikasyonlarının yıllık doğrudan maliyetinin yüzde 25.1, göz komplikasyonlarının oranının yüzde 6.4 ve nörolojik komplikasyonların oranının ise yüzde 6 olduğu duyuruldu.

İlaç maliyetinin toplam maliyet içindeki oranı yüzde 10.5

Diyabet tedavisinin yıllık doğrudan ilaç maliyetinin toplam maliyet içindeki oranının yüzde 10.5 olarak belirtildiği çalışmada, toplam ilaç maliyeti içinde oral antidiyabetik ilaçların maliyetinin yüzde 5.5, insülin tedavilerinin maliyetinin ise yüzde 5 olduğu açıklandı.

Diyabetin maliyeti ile ilgili ilk kez bu tür bir çalışma yapıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Malhan, "Bu sonuçlar, diyabet maliyetlerinin yönetiminde, komplikasyonların azaltılmasının önemine işaret etmektedir" diye konuştu.
 

Doğrudan tedavi maliyetleri diyabete bağlı komplikasyonlarI artırıyor

Çalışma, Tip 2 diyabette doğrudan tedavi maliyetlerinin, diyabete bağlı komplikasyonlardaki artış nedeniyle arttığı ve hastane maliyetinin, komplikasyonlardaki artışa bağlı olarak toplam maliyet içinde en büyük payı oluşturduğunu gösterdi.

Çalışmanın sonuç bölümünde, diyabetin maliyetinin kontrol altına alınabilmesi için komplikasyonların önlenmesine yönelik çalışmalar yapılması, komplikasyonların etkin şekilde takip edilmesi ve daha iyi yönetilmesinin önemi vurgulandı. 2010 yılında açıklanan "Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalışması II" (TURDEP II) sonuçlarına göre Türk erişkin toplumunda 90'ların sonunda yüzde 7.2 olan diyabet görülme sıklığının yüzde 13.7'ye yükseldiği gözlenmişti. Çalışmada ayrıca yedi milyon kişinin diyabet ve komplikasyonlarından etkilendiği ancak sadece 4.3 milyon kişinin tanı aldığı açıklanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verileri ise Türkiye'de diyabetin artış hızının dünya ve Avrupa genelinin üzerinde olduğunu ortaya koydu.

/**
Tip 2 Diyabetin Toplam Maliye Kalemleri
Yüzde
Komplikasyonlar Pay
Kardiyovasküler Komplikasyonlar 33
Böbrek Komplikasyonları 25
Diğer Komplikasyonları 13
Diyabet Dışı İlaçlar 14
Diyabet İlaçları 11
Rutin Kontrollerin Doğrudan Maliyeti 4
**/