Diyanet İşleri Başkanı'ndan evlilik yaşı tavsiyesi: 25'ten sonra beğenmek zor oluyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kanal 7'de yayımlanan "İskele Sancak" programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Erbaş, evlilik için en uygun zamanın 18-25 yaş arası olduğunu savundu.

17 Mart 2018 Cumartesi, 08:28
Abone Ol google-news

Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesine değinen Erbaş, Osmanlı döneminde yaygın olarak görülen evlilik yaşının kızlarda 17, erkeklerde ise 18 olarak tespit edildiğini aktardı. Bu durumun topluma da yararı olduğunu kaydeden Erbaş, günümüzde geç yaşlarda evliliğin arttığına dikkati çekti.

Başbakan Binali Yıldırım: Medya marjinal tiplere yer vermesin

Erdoğan talimat verdi, Diyanet harekete geçti

 'TOPLUMUN ORTALAMA YAŞINA UYGUN DAVRANMALI'

 Erbaş, evlililik için en uygun yaşların 18-25 olduğunu dile getirerek, "25 yaşından sonra artık beğenmek de zor oluyor. Erkek için de kızlarımız için de öyle. Birbirlerini kabullenmekte de bir zorlanma oluyor. Dolayısıyla tam böyle evlilik yaşı dediğimiz, toplumumuzun belli kabulleri var zaten. Toplumumuzun ortalama yaşına uygun olarak davranmakta fayda var" ifadelerini kullandı.

"İKİ KIZIM 22 YAŞINDA EVLENDİ"

 Dört kızından üçünün üniversite mezunu olduğunu anlatan Erbaş, "Tabii ilk iki kızım biraz önce dediğimiz, toplumumuzun o ortalama olarak kabul ettiği yaşlarda, 22 yaşında evlendiler" diye konuştu.

Diyanet’e para dayanmıyor: 2.5 milyar liralık bütçe, 7 milyar TL’ye çıkarıldı