Diyarbakır'da büyük uyuşturucu operasyonu

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde düzenlenen operasyonda, 13 ton 170 kilo kubar esrar, 2 ton 245 kilo toz esrar ve 60 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

05 Ekim 2012 Cuma, 07:22
Abone Ol google-news

Vali Mustafa Toprak, İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda, ele geçirilen uyuşturucunun basın mensuplarına gösterimi sırasında yaptığı açıklamada, Jandarma Bölge Komutanlığı'nca Lice ilçesi Dibek köyü bölgesinde ormanlık alanda barınan terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgedeki işbirlikçileri vasıtasıyla uyuşturucudan elde edilen büyük finans kaynağının ortadan kaldırılması, esrar üretim alanlarının tespiti amacıyla MİT Bölge Başkanlığı ile müşterek istihbarat çalışması yapıldığını söyledi.

Bu istihbari bilgiler doğrultusunda Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde toplam 13 timden oluşan kuvvet ile 7. Kolordu Komutanlığı'ndan sağlanan taarruz ve Skorsky helikopterleriyle 3-4 Ekim günlerinde hava destekli operasyon düzenlendiğini kaydeden Toprak, şöyle konuştu:
''Operasyonda Dibek köyü güneyinde yer alan sık ormanlık alanda uyuşturucu madde imal yerleri ve saklandığı özel yerlere yapılan operasyonda 13 ton 170 kilogram kubar esrar, 2 ton 245 kilogram toz esrar, 60 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı. Operasyon dönüşünde 4-5 terör örgütü mensubu tarafından güvenlik kuvvetlerine uzaktan ateş açılmış, kısa süreli çatışma yaşanmıştır. Operasyonda terör örgütünün önemli bir maddi kaynağına ağır darbe vurulmuştur. Ele geçirilen uyuşturucunun piyasa değeri yaklaşık 17 milyon liradır.''

''Türkiye'de bir köyde bir defada yakalanan en büyük uyuşturucu'' diyen Toprak, operasyona katılan tüm birimlere teşekkür etti.
Bir gazetecinin ''Operasyonda gözaltına alınan 5 kişinin örgütle bağlantısı var mı?'' sorusu üzerine Toprak, şöyle konuştu:
''Soruşturma sürüyor. Bunun terör ve uyuşturucu bağlantısını ortaya koyacak şekilde oradaki dosya tekamül etmektedir. Yakalananların uyuşturucu ve terörle bağlantılarının olup olmadığı da dosya üzerinden yürütülecektir. Ben açık ve net ifade ediyorum ki; arazide uyuşturucu olduğu zaman bizim görevimiz bunu etkisiz hale getirmektir. Ama özellikle bölgemizde uyuşturucu ekim alanlarına fırsat verilmesinin altında teröristlerin milis ve işbirlikçilerini uyuşturucu ekenlerden oluşturması, bu konuda onları cesaretlendirmesidir. Terörist örgüte giden paraları kesme noktasında kararlıyız. Bunların etkisiz hale getirilmesi için yaz kış demeden kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu konuda güvenlik birimlerimizin ciddi deneyimleri var. Sürekli uyuşturucu operasyonlarını yapıyoruz. Vatandaşlarımızı zehirleyen uyuşturucu satıcılarını kanun önüne getirmekteyiz. Bu sürekli takip edilmesi gereken bir konudur. Bundan sonra titizliğimizi en üst seviyede tutacağız. Terör örgütünün bu uyuşturucuları ektirmesine ve ekilen alanlarda kuvvetlerimizin girmesini zorlaştıran her türlü olumsuz, yollara mayın döşeme, yol kesme gibi tüm tehditlere karşı cansiparane bir şekilde mücadelemiz sürecektir.''