Diyarbakır'da sıkıyönetim!

Diyarbakır'da valiliğin yasaklamasına rağmen parkta iki günlük açlık grevi yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Van'da ise olaylar çıktı. Çıkan olaylarda 5 polis yaralandı, 9 gösterici gözaltına alındı.

17 Kasım 2012 Cumartesi, 13:21
Abone Ol google-news

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla Kayapınar ilçesinde gerçekleştirmeyi planladığı 48 saatlik açlık grevi eylemi öncesinde, polis eylemin yapılacağı Park Orman'da geniş güvenlik önlemleri aldı. Sabah saatlerinde polis araçlarından eylemin izinsiz olduğu ve katılım durumunda müdahale edileceği anonsu yapıldı.

Eylem için seçilen park yakınlarında bulunan BDP İl Başkanlığı binası önünde toplanan ve aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve bazı ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu bir grup, Park Orman'a doğru yürümek istedi.

Yola barikat kuran polis, grubun dağılmasını istedi. Polis aracından yapılan Türkçe ve Kürtçe uyarı anonsundan sonra gruptakiler, BDP İl Başkanlığı binası önünde bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, grupta yer alan milletvekili Aydoğan'a, ''Siz gruptan çıkın, böyle devam edilirse müdahale etmek zorunda kalacağız'' dedi. Parti binası önüne geçen grup, Milletvekili Aydoğan'ın yaptığı konuşmanın ardından dağıldı.

Esnaf kepenk kapattı

Bu arada kent merkezinde bazı esnafın kepenklerini açmadığı gözlendi. Merkez Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur ilçelerinde cezaevlerindeki açlık grevlerini gerekçe göstererek izinsiz gösteri yapan ve polise taş atan gruplara, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi ve bazı kişiler gözaltına alındı. Öte yandan izinsiz gösteriler sırasında lastik yakarak yol kapatan kişilerce 2 araç da yakıldı.

70 çocuk serbest bırakıldı

Diyarbakır'daki izinsiz gösterilerde gözaltına alınan 70 çocuk serbest bırakıldı. Edinilen bilgiye göre, cezaevlerindeki açlık grevleri gerekçe gösterilerek son 4 günde yapılan izinsiz gösterilerde gözaltına alınan 18 yaşından küçük oldukları öğrenilen 70 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları sorgu hakimliğince serbest bırakıldı. Öte yandan 8'i Dicle Üniversitesi'ndeki yürüyüşte, 4'ü ise kent merkezinde meydana gelen olaylarda gözaltına alınan 12 kişiyle ilgili işlemlerin sürdüğü öğrenildi.

 

Van'da yaralılar var

BDP Van İl Başkanılığı tarafından cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkati çekmek için düzenlenen mitingin ardından çıkan olaylar, akşam saatlerine kadar devam etti.

Polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler, polise taşlarla saldırdı. Taşlama sırasında grubun önünde bulunan BDP'li bazı milletvekilleri, sivil polisler tarafından atılan taşlardan korunarak güvenli bölgeye alındı. Polisin, göstericileri dağıtmak için biber gazı ve basınçlı su kullandığı olaylarda, 5 polis yaralanırken, olaylara karıştığı belirlenen 9 kişi gözaltına alındı. Hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan polislerin, sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Bu arada, Hakkari kent merkezinde de izinsiz gösteri yaparak, polise taş ve molotofkokteyli ile saldıran gruba, müdahalede bulunuldu. Ara sokaklara dağılan göstericiler, havanın kararmasıyla eylemlerine son verdi.