"Dolar dünya para birimi olmaktan çıkabilir"

Turgut Özal’ın ve Necmettin Erbakan’ın danışmanlığını yapan uluslararası ilişkiler profesörü Sencer İmer'den çıldın iddia: Trump’ın dünya üzerindeki ambargo çılgınlığının artık Avrupa’yı da çileden çıkarma noktasına geldi. Dolar dünya para birimi olmaktan çıkabilir.

12 Haziran 2018 Salı, 08:24
Abone Ol google-news

Turgut Özal’ın ve Necmettin Erbakan’ın danışmanlığını yapan uluslararası ilişkiler profesörü Sencer İmer, Hürriyet gazedtesinden İpek Özbey'e verdiği röpğortajda,"Trump’ın dünya üzerindeki ambargo çılgınlığının artık Avrupa’yı da çileden çıkarma noktasına geldi. Dolar dünya para birimi olmaktan çıkabilir..." ifadelerini kullandı.

İşte Sencer İmer'in o röportajından ilgili bölüm;

"Amerikalılar ile Türkler arasındaki çıkar farklılıklarından biri silah sanayisi konusunda. Türkiye mümkün olduğu kadar hava savunma sistemi kurmak için uğraştı. Bunu zamanında Amerikalılardan alamadık. Yerli yapım payımız 2000’lerde yüzde 20’ydi, şimdi yüzde 50’nin üzerinde. Türkiye bunu başardı. Yeni aldığı sistemlerde de bunu yüzde 90’lara çıkarmak istiyor. S400’leri Rusya’dan almak gayet iyi fikirdi. Amerikalılar “Bu bize ihanettir” diyor. Çünkü Türkiye başka şeylerde de kızarsa Rusya’dan alır, Amerikalılar’a ihtiyaç kalmaz. Türkiye F35 siparişi verdi, her biri çok değerli. Parasını da ödüyoruz. 600-700 milyar dolarlık bir proje. Amerikan senatosunun F35’leri vermemesi akıllı bir hamle olmaz. Nasıl hava savunma sistemlerinde Amerika’dan alamayınca Ruslar’dan aldık, yeni nesil uçaklarda da aynı şeyi yapabiliriz. Bir tek F35 mi var? Bu Amerika’nın kaybı olur. Bunu yapmayacak, yapmaması gerekir. Amerika’nın bu bölgede gücünü ortaya koyabilmek için Türkiye’ye ihtiyacı var. İsrail, Ürdün ya da Körfez ülkeleriyle bu açığı kapatamaz. Bu konuda aşırı adımlar atamaz ama başka şeyleri kullanabilir. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar var, aşılabilir. Borç yapmadan, ithalat ihracat dengesini korumak gerekir. Tarımda ihracatçı olmalıyız. Çin’in, İran’ın gıdaya ihtiyacı var. Üretin, satacak yer var. İhracat fazlası verince, Türk Lirası baskı altında olmayacak. Aynı şekilde sanayide de öyle. Mesela otomobilde yerli yapım payı yüzde 40 civarında. Bu en az yüzde 85, 90 olmalı. Baskılanan ülke olmamak gerekiyor. Bugün sevinerek duydum, Enerji Bakanı Berat Albayrak bor konusunda bir anlaşma imzalandığını açıkladı. Bu doğru bir yaklaşım. Ekonomik olarak güçlenirseniz sizi baskılayamazlar. Döviz konusunda ve Zarrab davasıyla siyasi olarak oynayabilir. Amerika’nın bu aşırılıkları Avrupalıları da kızdırıyor. Dolar dünya para birimi olmaktan çıkabilir. İş oraya gidiyor."

Röportajın tamamı için buraya tıklayınız