Domuz gribi aşısı üretimi yetersiz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribine yol açan A/H1N1 virüsü aşısını ilaç firmalarının her yıl tahmini 3 milyar doz üretebileceğini belirterek, bu durumda imalat kapasitesi yetersizliği sonucu dünya nüfusunun yaklaşık yarısı için aşı üretilebileceğini bildirdi.

24 Eylül 2009 Perşembe, 14:32
Abone Ol google-news

BM'ye bağlı DSÖ'nün açıklamasında, dünya çapında ilaç üreticilerinin yılda 3 milyar doz aşı üretebileceğinin tahmin edildiğini belirtilerek, tek bir doz aşının sağlıklı erişkinlerde ve çocuklarda yeterli olacağı kaydedildi.

Açıklamada, ilaç şirketlerinin dünyanın 6,8 milyarlık nüfusunun tamamı için aşı üretimini hemen artıracak yeterli kapasitesi olmadığı belirtildi.

DSÖ önceki aylarda, A/H1N1 virüsü aşısının dünya çapında üretim kapasitesinin yaklaşık 5 milyar doz olacağını öngörürken, yeni tahminlerin yapılan klinik deneylerin sonuçlarına ve elde edilen diğer verilere dayandığı kaydedildi.

Yeni üretim kapasitesini geliştirmek için uzun zaman gerektiğini belirten DSÖ sözcüsü Gregory Hartl, aşı üretimi için tek bir tesisin inşası, denemeleri ve onayı için yaklaşık 5 yıl gerektiğini vurguladı.

Bu arada, A/H1N1 virüsü aşısına ne kadar ihtiyaç olacağı konusunda hala sorular bulunurken, hastalığın bulaştığı kişilerin çoğunda hafif semptomlar görüldüğüne ve halen hastalık bulaşan birkaç milyon kişinin de en azından virüs önemli bir mutasyon geçirinceye kadar bağışıklık geliştirdiğinin tahmin edildiğine dikkat çekiliyor.