DSP'den istifa eden Rahşan Ecevit'e katılıyor

Rahşan Ecevit'in çalışma ofisinden yapılan açıklamada, DSP'den istifa eden birçok İl Başkanının ve örgütlerinin, Rahşan Ecevit'in önderliğinde kuruluş aşamasına gelmiş bulunan ve Ecevit düşüncelerini ileriye taşıyacak olan yeni partiye destek vermek üzere bugünden itibaren "Ecevitçi Arayış" saflarına katıldıkları bildirildi.

13 Ekim 2009 Salı, 08:03
Abone Ol google-news

DSP'nin kurucu Genel Başkanı, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit adına çalışma ofisinden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, DSP'nin olağanüstü kurultayından bu yana Genel Merkezin bugünkü yönetimini onaylamayan birçok İl Başkanının ya görevden alındığını ya da istifa etmek zorunda bırakıldığını belirtilerek, DSP'de bu gün itibarı ile 16 İl Başkanlığının boş olduğunu kaydedildi.

Durak Karabulut'un istifasıyla boşalan Ankara İl Başkanlığına Erol Al'ın atanmasının da DSP Ankara İl Örgütünde şaşkınlıkla karşılandığını ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:
"Erol Al daha önce DSP'den İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girmişti. Ancak, Erol Al, 16 Temmuz'daki istifası ile 57.Hükümetin TBMM'deki sandalye sayısını üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276'nın altına düşüren isim, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit'in 'bunlar kimi çevrelerin oyununa geliyor, tuzağına düşüyor, bunlar DSP'yi yok etmek istiyorlar' dediği ve Yeni Türkiye Partisi'ni kuran ekibin ön saflarında yer alan isimlerden birisi olarak biliniyordu. Ne yazık ki, daha önce istifası ile DSP'yi bölerek ülkenin kaosa sürüklenmesine neden olan bu eski milletvekilinin Ankara'ya transfer edilerek Ankara İl Başkanlığına atanması Parti Tüzüğünün 6 maddesinin çiğneyerek ve Partinin en üst karar organı olan Parti Meclisi by-pas yapılarak sağlanmıştır. Bu kişinin geçmişi bir yana, atama şekli bile partinin Ecevit çizgisinden ne denli uzaklaştığının küçük, ancak anlamlı bir örneğidir. İşte, DSP Genel Merkezinin bu tür yaklaşımlarına tepki gösteren başta Çankaya İlçe Başkanı olmak üzere Mamak, Altındağ ve Sincan İlçe Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, eski Ankara İl Başkanı, İl Saymanı ve İl yönetim Kurulu üyeleri ve bir çok DSP üyesi DSP den istifa ederek istifa dilekçelerini Genel Merkez Örgüt Kuruluna göndermişlerdir. İstifa eden bu arkadaşlarımız Sayın Rahşan Ecevit'in önderliğinde kuruluş aşamasına gelmiş bulunan ve Ecevit düşüncelerini ileriye taşıyacak olan yeni partiye destek vermek üzere bu günden itibaren 'Ecevitçi Arayış' saflarına katılmış bulunmaktadırlar. Bu istifaları önümüzdeki günlerde diğer birçok il ve ilçe örgütlerinden yapılacak istifalar takip edecektir."