DTP'liler zorla getirilecek

Haklarında terör örgütünün propagandasını yapmak suçlamasıyla dava açılan Mardin Milletvekili Emine Ayna ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş mahkemeye zorla getirilecek, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e ise yeni bir tebligat yapılacak.

29 Eylül 2009 Salı, 08:46
Abone Ol google-news

DTP'liler ve avukatları, bugün de duruşmalara katılmadılar. Hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde "PKK terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan dava açılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün talimat duruşması Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin, Türk'ün sorgu ve savunmasının alınması için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazdığı ve talimatta, sanığın davetiye tebliğine rağmen gelmediği takdirde zorla getirilip, sorgu ve savunmasının istendiğini belirtildi.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, haklarında terör örgütünün propagandasını yapmak suçlamasıyla dava açılan DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ile DTP Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın da ifadelerinin alınması için zorla mahkemeye getirilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki iddianame içeriği ile Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bu yöndeki içtihatları ve usulen yapılan tebliğe rağmen duruşmaya gelmemeleri karşısında, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 146. ve 199. maddeleri uyarınca Demirtaş ve Ayna'nın duruşma günü savunmalarının alınabilmesi amacıyla haklarında zorla getirme müzekkeresi düzenlenmesini kararlaştırdı.