Dün 'küçüğün rızası' diyen Bekir Bozdağ'dan 'cinsel istismar' önergesi için bugün de ırkçı söylem

AKP'nin skandal 'cinsel istismar' önergesini savunurken 'küçüğün rızası' sözlerini söyleyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şimdi de Roman yurttaşları hedef gösterdi.

19 Kasım 2016 Cumartesi, 12:21
Abone Ol google-news
<video:632887>

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan AKP'nin 'cinsel istismar' önergesi için yeni bir açıklama geldi. NATO Parlamenterler Asamblesi'nde konuşan Bekir Bozdağ, dün yaptığı "küçüğün rızası" açıklamasının ardından bugün de ırkçılık yaptı.

Türkiye'yi ayağa kaldıran düzenleme için, "Bazı yerlerde, Roman vatandaşlarımızda daha yoğun olmak üzere, bu yaşın altında aileler düğün yapıyorlar, tören yapıyorlar ve evlendiriyorlar. Bunu biz tasvip etmiyoruz, ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz" diyen Bozdağ, düzenlemenin Roman yurttaşlar için yapıldığı algısını yarattı.Bozdağ'ın sözleri şöyle:

Bizim kanunlarımıza göre 17 yaşından gün alan bir kişi mahkeme kararıyla evlenebiliyor. 18 yaşından gün alan bir kişi de velisi muvafakat ederse evlenebiliyor. Bazı yerlerde, Roman vatandaşlarımızda daha yoğun olmak üzere, bu yaşın altında aileler düğün yapıyorlar, tören yapıyorlar ve evlendiriyorlar. Bunu biz tasvip etmiyoruz, ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Yasalarımızı onun için de ağırlaştırdık ama böyle de bir maalesef Türkiye'de yaşanan bir sıkıntı var. Bu mücadeleyi, zarar vermeden, bu sorunu nasıl çözeriz, bizim yaptığımız şey o. Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir. Suçun unsurları değiştirilmemektedir. Cezada indirim yapılmamaktadır. Sadece toplumumuzun bazı yerlerinde olan gerçeklikten ortaya çıkan bu sorunu çözmeye dönük bir adımdır.