Dünya dışında yaşam var mı?

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kraliyet Bilimler Akademisi’ne bağlı “Breakthrough Initiatives (Çığır Açan Girişimler)” tarafından başlatılan “Breakthrough Listen (Çığır Açan Dinleme)” girişimi ile Dünya dışında yaşam olup olmadığı araştırılacak.

21 Temmuz 2015 Salı, 13:39
Abone Ol google-news

Yeryüzüne en yakın bir milyon yıldızdan gelen sinyallerin analiz edilmesini öngören ve yaklaşık 10 yıl sürecek proje, 100 milyon dolara mal olacak.
Bilim adamları, evrende akıllı yaşam biçimi olup olmadığını bulmak için daha önce yapılan çalışmalardan 10 kat daha büyük bir alanı tarayacak.


Projede ABD’nin Batı Virginia eyaletindeki Green Bank ile Avustralya’daki Parkes Teleskobu olmak üzere Dünyanın en güçlü iki teleskobu kullanılacak.
Projenin kurucularından Rus iş adamı ve Digital Sky Technologies şirketinin sahibi Yuri Milner: “Teknolojide ulaştığımız nokta, artık bize insanoğlunun en önemli sorusuna yanıt bulma olanağı tanıyor; ‘Evrende tek başına mıyız?’ Breakthrough Listen girişiminde sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla herkesin yardımına başvuracağız” dedi.


Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz Astrofizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking de Uzay’da hayat olup olmadığını bulmak için başlatılan girişime destek verdi.
Hawking, projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıda: “Kim bilir belki de evrenin bir yerlerinde akıllı bir yaşam biçimi, bizim ışıklarımızı izliyor ve ne anlama geldiklerini biliyor” şeklinde konuştu.

Samsung Galaxy A8 ön siparişleri başladı!