Duruşma günü gerginliği

Gazetecilerin tutuklu yargılandığı Odatv davasının 3. oturumunda 134 sayfalık iddianamenin okunmasına devam edildi. Mahkeme Başkanı’nın çarşamba günleri duruşma yapılmayacağını söylemesi üzerine tutuklu gazeteci Ahmet Şık ile Yalçın Küçük arasında tartışma yaşandı. Şık, yargılamanın hızlandırılmasını, çarşamba günleri de duruşma yapılmasını istedi.

27 Aralık 2011 Salı, 10:40
Abone Ol google-news

Çağlayan’daki Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü oturumuna gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık,  Odatv Genel Yayın Yönetmeni Soner Yalçın, Odatv Genel Koordinatörü Doğan Yurdakul, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile birlikte 12 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanık İklim Ayfer Kaleli’nin de hazır bulunduğu duruşma, tutuklu sanıkların Silivri’den geç gelmesi nedeniyle 10.55’te başladı. Salona girerken izleyicilere el sallayen sanıkların, yakınlarıyla el sıkışmaları ise engellendi. Gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık ile emekli emniyet müdürü Hanefi Avcı aynı sırada, diğer sanıklardan ayrı olarak oturdu.

Tartışma çıktı

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, çarşamba günü duruşma yapılmayacağını belirterek “Bir aksilik çıkmazsa perşembe ve cuma günleri devam edeceğiz” dedi. Bir sanık avukatı, çarşamba günü de duruşma yapılmasını isteyince, Yalçın Küçük, “Biz çarşamba günü duruşma yapılmasını istemiyoruz” diye konuştu. Ahmet Şık da Küçük’e “'Kendi adına konuş. ‘Biz’ deme ‘ben’ de” diye tepki gösterdi. Küçük, sinirlenerek Şık’ın üzerine yürümek isteyince, araya jandarma görevlileri girdi. Küçük’ün “İstediğim gibi konuşurum, karışamazsın, sınırı aşma” demesi üzerine Şık’ın “Biz sınırı aşmayız, terbiyesiz” karşılığını verdi. Küçük de, “Terbiyesiz sensin. Otur yerine” diye konuştu. Mahkeme Başkanı’nın uyarısı üzerine söz alan Ahmet Şık, yargılamanın hızlandırılmasını, çarşamba günü de duruşmaların yapılmasını talep etti. Yalçın Küçük ise “biz” sözünün Türk ve Osmanlıca dil kurallarına göre kibarlık maksadıyla kullandığını belirterek “Biz demek tevazu göstermektir. Ben duruşmanın çarşamba günü yapılmasını istemiyorum” diye konuştu. Tutuklu sanık Hanefi Avcı da iddianamenin hızlı okunmasını istedi. Mahkeme Başkanı Ekinci, “Çarşamba günü ara veriyoruz, ancak yatmıyoruz. Bu mahkemeye malumunuz yeni atandım. 2 ayda 80 dava açılmış, sadece bu dava görülmüyor. Bizim de amacımız hızlı yargılamanın yapılmasıdır. Bundan hiç şüpheniz olmasın” dedi.

Tartışmanın ardından TRT spikerleri iddianameyi okumaya devam etti.

Duruşmayı, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, İstanbul Milletvikili Ayşe Eser Danişoğlu da izledi.

İddianamenin okunması tamamlandı

İddianame okunurken, cezaevinde kalp krizi geçirerek ölen sanık Kaşif Kozinoğlu’yla ilgili bölüme sıra gelince mahkeme başkanı, “Rahmetli Kozinoğlu’nun bölümünü okumayalım. Herkes okumuştur zaten. Zaman kazanalım” dedi. Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’ın 26 Ağustos 2011’de hazırladığı iddianamenin okunması iki gün sürdü. 

Davaya 29 Aralık Perşembe günü, sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam edilecek. İddianamede birinci sırada yer alan Prof. Yalçın Küçük’ün savunmasına başlaması bekleniyor.