Düzensiz Sistemler Çalışma Grubu Murray Gell-Mann anısına toplanıyor

Kaos kuramı ve karmaşıklık bilimi ve çeşitli alanlardaki uygulamalarını tartışmak amacı ile 2001 yılında kurulan Düzensiz Sistemler Çalışma Grubu bu yıl 19. Uluslararası Sempozyumu için 15-17 Kasım 2019 tarihlerinde Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi, Abidin Dino salonunda yurt dışından konuk konuşmacıların da katılımıyla bir araya geliyor.

12 Kasım 2019 Salı, 14:35
Abone Ol google-news

1969 Fizik Nobel Ödüllü ve bu yüz yılın en büyük bilim insanlarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Murray Gell-Mann Santa Fe Enstitüsü günlerinde Doç. Dr. G. Çiğdem Yalçın ile.

Sempozyumda Gell-Mann’ın çalışma arkadaşı olan Münih Üniversitesinden Dirac Madalyalı Harald Fritzch, Gell-Mann’ın yaşamı ve bilime olan katkılarını anlatacak, Santa-Fe’den öğrencisi olan İstanbul Üniversitesinden G. Çiğdem Yalçın da Gell-Mann hakkında bir sergi sunumu yapacak. 

Sempozyumda Selanik Aristo Üniversitesinden Panos Argyakis ve Viyana Complexity Hub Enstitü Direktörü Stefan Thurner konuk konuşmacıların yanı sıra, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden ve araştırma merkezlerinden, Yelda Tarkan Argüden (İstanbul-Cerrahpaşa), Bora Ercan (Hariom Yoga Merkezi), Selçuk Göldere (Hacettepe), Özgür Gültekin (Mimar Sinan), Gökçe Hiçyılmaz (Anadolu), Tolga Zafer Özdemir (Bilgi), Tolga Özkurt (ODTÜ), Taner Tımarcı (Trakya) ve Nazmi Yılmaz (Koç) çağrılı konuşmacı olarak Kaos Kuramı, Karmaşıklık bilimi ve bunların fen bilimleri yanı sıra edebiyattaki, sanattaki ve sinemadaki uygulamaları hakkında katkılarda bulunacaklar.