Ege Ordu Komutanlığı'nı ele geçirme emri veren Albay ve 7 rütbeli asker adliyeye sevk edildi

15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'i yakalama talimatı verdiği öne sürülen Albay Kadir Canpolat ile 7 rütbeli asker, tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.Gözaltına alınan rütbeli askerlerden 4'ü tutuklandı.

09 Eylül 2016 Cuma, 18:50
Abone Ol google-news

İzmir'de 15 Temmuz darbe girişiminde Ege Ordu Komutanlığı'nı ele geçirmek için askerlere silah verdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 1'i albay 7 rütbeli asker tutuklanma istemiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, darbe girişiminin yaşandığı gece, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'i yakalama talimatını veren rütbeli askerleri tespit etti. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Bürosu Savcısı, kimlikleri tespit edilen Albay Kadir Canpolat ve 6 rütbeli asker için yakalama ve gözaltı talimatı verdi.

Harekete geçen Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, Albay Kadir Canpolat , üstteğmenler Bilgin Kaçar ve Zekeriya Özcanoğlu, Yüzbaşı Mehmet Emin Önde, Teğmen Nuri Türkalp Başçavuş Şahin Öztürk ve Uzman Çavuş Gökhan Gök'ü gözaltına aldı. Maltepe Askeri Lisesi eski komutanı Canpolat'ın izinli olmalarına rağmen diğer 6 askeri, Maltepe Askeri Lisesi'ne çağırması, bu askerlere eğitim elbisesi giydirmesi, silah deposunu açarak otomatik silahlar ile çok miktarda mühimmat verip, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'i gözaltına alma talimatını verdiği tespit edildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 7 rütbeli asker, Bayraklı Adliye Sarayı'na gönderildi. Olayı soruşturan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı, dosya üzerinden 7 kişinin tutuklanması istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti.

4 ASKER TUTUKLANDI
İzmir'de, 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'i yakalama talimatı verdiği öne sürülen Albay Kadir Canpolat'ın silah verdiği rütbeli askerden 4'ü tutuklanırken, 2 kişi adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı. Mahkeme, Üsteğmen Zekeriya Özcanoğlu, Yüzbaşı Mehmet Emin Önde, Teğmen Nuri Sait Türkalp, Başçavuş Şahin Öztürk'ün tutuklanmasına, Uzman Çavuş Gökhan Gök ve Üsteğmen Bilgin Kaçar'ın yurt dışına çıkış yasağı ve adlı kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi. Albay Kadir Canpolat'ın da daha önce tutuklandığı operasyonda böylece tutuklu sayısı 5'e yükselmiş oldu.