Eğit-donatta 'Esad'a dokunmayın' krizi

Daily Beast’e göre ABD’li yetkililer, eğit-donata katılan Suriyeli muhaliflere Esad’a karşı savaşmayacaklarına dair bir form imzalatıyor. İmza atmak istemeyen Devrim Komuta Konseyi’nden 1000 muhalif eğit-donattan vazgeçti.

02 Haziran 2015 Salı, 15:54
Abone Ol google-news

ABD’nin önderlik edeceği, Suriyeli muhalifleri silahlandırıp askeri eğitim verecek program tam olarak başlayamadan sorunlar baş gösterdi. ABD merkezli Daily Beast haber sitesinden Michael Weiss imzalı habere göre, eğitime katılacak muhaliflerden Suriye rejimine karşı savaşmayacaklarına dair yazılı garanti isteniyor. Amerikan silahlarını ve askeri eğitimini kabul etmeye hazır isyancı gruplardan Devrim Komuta Konseyi’nin kurucularından Mustafa Secari, Weiss’e konuştu. CIA’in onayından geçen Secari, kendisiyle birlikte Halep’te savaşan 1000 adamının eğit-donat programından çekildiğini öne sürdü.

 

‘Devrime ihanet edemeyiz’

Secari, edinecekleri askeri eğitim ve silahları Beşar Esad rejimiyle destekçileri Lübnan merkezli Hizbullah’a karşı kullanmayacaklarına dair bir belge imzalamalarının istendiğini anlattı. Secari’ye göre Washington yönetimi ‘sadece ve sadece IŞİD’e karşı savaşmalarında’ ısrar ediyor. Secari “Bir form imzalamamız gerektiğini ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir irtibat görevlisi sözlü olarak belirtti. Bize ‘Kongre’den bu program için parayı sadece IŞİD’e karşı savaşılması için aldık’ dedi. Bu sebep bana inandırıcı gelmedi. Bu yüzden hayır dedik” ifadelerini kullandı. Secari adamlarının ‘devrime ihanet ederek koalisyonun paralı askerlerine dönüşmeyi reddettiğini’ söyledi.

 

ABD cevap vermiyor

El Ez Cephesi’nin lideri Secari ABD’yle açıkça ittifak yaparak El Kaide, rejim, İran ve Hizbullah tarafından hedef tahtasına oturtulacacağını savundu. El Ez Cephesi, El Nusra liderliğindeki Fetih Ordusu’ndan kopmuştu. Daily Beast bu durumda ‘ABD’nin IŞİD’e karşı savaş planının çökme riskiyle’ karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Eğit-donatın temel hedefi yılda 5 bin muhalife eğitim verip savaşmaya hazır hale getirmek... Program Ürdün’de kısa bir süre önce başlarken, imzalanan ikili anlaşmaya rağmen Türkiye ayağı bir türlü resmen başlamadı. Secari, söyleşide yıllarca CIA ve diğer istihbarat teşkilatlarının muhaliflere yardım ettiği, Türkiye’deki ‘operasyon komutanlığı’nda çalıştığını da aktardı.