Eğitim-Sen mitingine katılanlara da 3 yıl hapis talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Eğitim Sen'in 17 Nisan 2010'da Ankara'da, ''Demokratik, kamusal, nitelikli eğitim; örgütlü, güvenceli çalışma hakkı'' talebiyle düzenlediği miting nedeniyle, çoğunluğunu KESK üyelerinin oluşturduğu 42 kişi hakkında dava açtı.

28 Nisan 2011 Perşembe, 07:53
Abone Ol google-news

Sanıkların, ''2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet ettiği'' savunularak, 3'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İddianamede, KESK'e bağlı Eğitim Sen'in, geçen yıl, "Demokratik, kamusal, nitelikli eğitim; örgütlü, güvenceli çalışma hakkı" için ülke genelinde imza kampanyası düzenlediği belirtildi.

Miting günü, çeşitli sivil toplum kuruluşu, sendika ve konfederasyonların yetkilileri olan sanıkların, Türkiye'nin değişik illerinden gelen yaklaşık 10 bin kişiyi, beraber hazırladıkları organizasyonla şehir merkezinde topladıkları anlatılan iddianamede, Ankara Valiliğinin ise bu toplantıya izin vermediği belirtildi.

Şehir merkezinde biraraya gelen yaklaşık 10 bin kişilik kalabalığın, Kurtuluş Kavşağı, Ziya Gökalp Caddesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önü ve Kolej Kavşağı güzergahında kortej oluşturduğu belirtildi.

Sanıkların, ''Yasadışı gösteriyi düzenledikleri ve kitleleri yönlendirdikleri'' savunularak, bu eylemlerinin ''2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet'' suçunu oluşturduğu öne sürüldüğü iddianamede, eski KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç'ın da arasında bulunduğu, çoğu KESK üyesi 42 kişinin 1 yıl 6'şar aydan 3'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebinde bulunuldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 Nisan 2010'da da TEKEL işçilerinin 4/C statüsüne geçirilmelerini protesto için düzenlenen eyleme katılan ve CHP İstanbul Milletvekili adayı Süleyman Çelebi ve TKP Genel Başkanı Erkan Baş ile çok sayıda sendikacının da aralarında bulunduğu 111 kişi hakkında, ''2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet ettikleri'' iddiasıyla dava açmış, 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istemişti.