Eğitime grip molası

Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün yayılması nedeniyle Sıvas, Kütahya, Bilecik, Çanakkale'nin Çan ilçesi ve Anadolu Üniversitesi'nde eğitime ara verildi.

22 Kasım 2009 Pazar, 11:13
Abone Ol google-news

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, ildeki ilköğretim okulları, liseler, yaygın eğitim kurumları, özel okullar ve dershanelerde Kurban Bayramı'na kadar eğitim öğretime ara verildiğini bildirdi.

Kocatepe, Valilik'te düzenlenen İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, il genelinde şu ana kadar 25'i öğrenci olmak üzere 37 kişide H1N1 virüsü görüldüğünü söyledi.

Diğer illere göre Kütahya'da domuz gribi teşhisi konulan hasta sayısı az olmasına karşı yurttaşların tedirginlik yaşadığını ifade eden Kocatepe, bunun hem iş gücü kaybına hem de öğrencilerin okul devamsızlıklarının artmasına neden olduğunu kaydetti.

Kocatepe, hava sıcaklıklarının iyice azalmasıyla iş gücü kaybı ve okul devamsızlıklarının artacağını düşündüklerini belirterek, ''Bu ihtimallere önlem amacıyla ilimizde ilköğretim okulları, liseler, yaygın eğitim kurumları, özel okullar ve dershaneleri 23-26 Kasım tarihleri arasında tatil etme kararı aldık. Ağır tablolar ve ölümcül vakaların önlenmesi düşüncesi bu kararın alınmasında etken olmuştur'' dedi.

Hijyene önem vermeleri ve özellikle domuz gribine karşı aşı yaptırmaları yönünde yurttaşlara önerilerde bulunduklarını anlatan Kocatepe, aşının yan etkileri konusunda şimdiye kadar hiçbir hastalık veya benzeri duruma rastlanmadığını kaydetti.


Bilecik'te de okullar tatil

Bilecik Valiliği, il genelindeki tüm ilköğretim okulları ve liseler ile dershanelerde grip nedeniyle Kurban Bayramı'na kadar eğitim öğretime ara verilmesini kararlaştırdı.

Valilik'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, kent merkezi ve ilçeler ile bunlara bağlı köylerdeki eğitim kurumlarında, devamsızlık oranın yüzde 15 artması üzerine domuz gribi salgının devam etme riski göz önünde bulundurularak tedbir alınması gündeme geldi.

Salgın nedeniyle tedbir olarak, Bilecik'teki ana okulları, ilk ve orta öğretim okulları ile dershanelerin 3.5 gün tatil edilmesine karar verildi. Öğrencilerin 1 Aralık günü ders başı yapacağı bildirildi.

 

Çan'da eğitime ara

Çanakkale'nin Çan ilçesindeki ilk ve ortaöğretim okulları, bir öğretmen ve 3 öğrencide domuz gribi (H1N1) virüsü tespit edilmesi nedeniyle, bayram sonuna kadar tatil edildi.


Anadolu Üniversitesi'nde domuz gribi tatili

Anadolu Üniversitesi, domuz gribinin yayılmasını önlemek amacıyla yarından itibaren üç gün süreyle eğitime ara verdi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'den konuyla ilgili olarak yapılan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi::
"Üniversitemiz Hastanesi Başhekimliğinden alınan bilgi doğrultusunda son günlerde Poliklinikler ile Acil Servise yüksek sayılarda özellikle öğrenci hasta müracaatlarının olması ve öğrencilerimizin devamsızlıktaki büyük artışı nedeni ve gribal enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla, Kurban Bayramı tatili öncesinde, Yönetim Kurulu kararı ile 23-24-25 Kasım 2009 tarihlerinde üç gün süreyle eğitime ara verilmiştir."

 

Sıvas'ta da ara verildi

Sıvas'ta grip nedeniyle il genelindeki tüm ilköğretim okulları ve liseler ile dershanelerde Kurban Bayramı'na kadar eğitime ara verildi.

Sıvas Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde ve özellikle hafta sonu ildeki sağlık kurumlarına grip şikayetiyle başvuranların sayısının arttığı, ilk ve orta öğretim kurumlarındaki öğrencilerin devamsızlığında artış yaşandığı kaydedildi.

Bu nedenle İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararı doğrultusunda, il genelinde ilçeler de dahil olmak üzere ilk ve ortaöğretim kurumları ile dershaneler ve etüt merkezlerinde 23–26 Kasım 2009 tarihleri arasında eğitime ara verildiği açıklandı.

Kentte eğitim ve öğretime 4 günlük bayram tatilinin de ardından 1 Aralık'ta başlanacağı duyuruldu.