El Kaide korkusu

Ankara’da yakalanan El Kaide sözcüsü Abu Ghaiht’ı ABD istiyor. Emniyet ise örgütün Türkiye’yi hedef almasından endişe ediyor.

07 Şubat 2013 Perşembe, 09:15
Abone Ol google-news

Yurda kaçak giren ve geçen hafta başkentteki bir otelde yakalanan El Kaidenin önemli isimlerinden Süleyman Abu Ghaihtın durumu Emniyet’i kara kara düşündürüyor. ABD, mahkeme tarafından serbest bırakılan ve şu an Ankara Emniyetinde tutulan Abu Ghaihtın kendisine verilmesini istiyor. Emniyet ise El Kaidenin Türkiyeyi hedef alacağı endişesiyle bu ismin ABDye teslim edilmesine soğuk bakıyor.

ABD tarafından öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladinin yakın adamlarından, örgütün sözcüsü Süleyman Abu Ghaiht, İrandan kaçak yollarla Türkiyeye gelmişti. Ankarada beş yıldızlı bir otelde sahte pasaportla kalan Abu Ghaiht, CIA-MİT ortak operasyonu sonucunda yakalanmıştı.

Ghaiht’ın durumu belirsiz

Adliyeye çıkarılan ve Türkiyede suç kaydı bulunmayan Süleyman Abu Ghaiht, sadece yurda kaçak girmekten ifade vermiş ve serbest bırakılmıştı. Polisler, Abu Ghaihtı sınır dışı etmek için yeniden Ankara Emniyetine götürmüştü. Ancak aradan bir hafta geçmesine karşın Abu Ghaihtın durumu netleşmedi. Türkiyenin önünde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki, Kuveyt vatandaşlığından çıkarılan ve şu an vatansızkonumunda olan Ghaihtı ülkeye giriş yaptığı İrana iade etmek. İkinci şık olarak ise Ghaihtı isteyen ABDye vermek. Ancak bu durum da Türkiye için önemli bir risk oluşturuyor. Ghaihtın ABDye verilmesi halinde, El Kaidenin Türkiyeyi hedef ülke olarak seçmesi ve saldırılarda bulunmasından endişe ediliyor.

Diğer yandan yüzlerce saldırıda binlerce kişinin ölümüne neden olan ve tüm dünyada terör estiren El Kaide gibi bir örgütün sözcüsünü İrana iade etmek ise ayrı bir tartışma konusunu oluşturuyor.