"Elektrik zammı yüzde 10 olabilir"

Enerji Bakanı Taner Yıldız elektrik fiyatlarındaki zam tartışmalarına son noktayı koydu.

03 Eylül 2009 Perşembe, 06:52
Abone Ol google-news

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Rixos Otel'de Türkiye, Irak ve Suriye çevre ve su bakanlarının Ankara'da bir araya geleceği ''Üçlü Bakanlar Toplantısı'' öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

1 Ekim tarihinden itibaren yapılacak elektrik tarifelerine ilişkin bir soru üzerine, ''enerji sektörünün özellikle kendi ayakları üzerinde yürüyebilmesi, hatta büyüyen Türkiye'de koşabilmesi lazım '' diyen Yıldız, Hazineye yük olmadan enerji KİT'lerinin kendi arasında bu alışverişi rahatlıkla yapabilmesi gerektiğini söyledi.

TETAŞ'ın EPDK'ye yüzde 21,8'lik bir zam, fiyat düzenlemesi talebinde bulunduğunu hatırlatan Yıldız, nihai tüketiciye, yani yurttaşa, sanayiciye, tüccara, çiftçiye elektrik veren kurumun TETAŞ değil dağıtım şirketi TEDAŞ olduğunu kaydetti.

Söz konusu rakamın bir nihai zam olarak kamuoyunda, yazılı ve görsel basında yansıtılmasının doğru olmadığına dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:
''EPDK'nin bugün yapacağı kararla bunu karara bağlayacak, TETAŞ'tan gelen ve gerekçeleri belirtilmiş olan talebi değerlendirecek. Maliyet bazlı bir fiyat uygulamasına bildiğiniz gibi geçilmişti. Çıplak maliyetlere olabildiğince giden ve enerji sektörünün kendi ayakları üzerine yürüyebileceği bir sistem oturtulmuştu. Bununla birlikte ne yapılacak nasıl bir yol haritası izlenecek.. TEDAŞ'tan da teklifini alacak EPDK, bu teklifi aldıktan sonra vatandaşa en son fiyat ayarlaması hangi oranda yansıyacak, bunu belirleyecek. Sistem bu, şu anki süreç bu''

Toptan elektriğe yapılması beklenen zammın nihai tüketiciye nasıl yansıyacağına ilişkin bir soru üzerine Yıldız, TEDAŞ'ın isteyeceği rakamla beraber bunun düzenleneceğini belirterek, bunun yüzde 10'lar civarında olabileceğini söyledi.

Buna karar verecek olanın EPDK'nin aldığı tekliflerle beraber değerlendirmesi olacağına işaret eden Yıldız, ''ama benim de tahmini sorarsanız nihai tüketiciye vatandaşımıza yüzde 10'lar civarında bir rakam gelebilir'' diye konuştu.


Diğer sorular

Tüketilmeyen doğal gazın tüketilmesi noktasında bir ÖTV düzenlemesi olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine de Yıldız, Maliye bakanlığı ve Gelir İdaresiyle böyle bir konunun gündeme gelmediğini, ÖTV ile indirimiyle alakalı, al ya da öde yükümlülüklerinden dolayı tüketimin artırılmasıyla alakalı böyle bir talep olabilir mi noktasında ilgili Bakanla görüşebileceklerini ifade etti.

Tüketici alışkanlığı itibariyle doğal gazdaki talebin diğer yakıtlara göre daha avantajlı hale geldiğine işaret eden Yıldız, ''en son yapılan fiyat ayarlamasından sonra buna rağmen tüketici alışkanlıkları bu manada doğal gaz bazında kullanılmıyorsa, tabi mali dengelerle Maliye Bakanımız sorumlu olduğu için kendisine bir danışmam gerekiyor'' dedi.

Suriye, Irak, Türkiye arasında su konusuna ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin komşu ve kardeş ülke Suriye ve Irak'a 500 metreküp/ saniye civarında ortalama değerin daha üzerinde su verdiğine dikkati çekerek, Suriye ve Irak'ta su ihtiyacı olduğunu kendilerinin de bunun farkında olduklarını söyledi.

Ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya da bu yıl içerisinde toplam ortalama 350 metreküp/saniye civarında su geldiğini belirten Yıldız, Türkiye'de suyun bu manada bol olmadığını, o yüzden kendilerinin belirlenen bu miktarı fazla aşamayacaklarını ifade etti.
Nükleer santral ihalesine ilişkin bir soru üzerine de Bakan Yıldız, çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Türkiye-Ermenistan arasında imzalanan protokole ilişkin enerji alt komisyonunu kurulup kurulmayacağı yönünde bir soruya da Bakan Yıldız, şu anda böyle bir girişimlerinin olmadığını Başbakan ve Dışişleri Bakanı ile istişare halinde olduklarını söyledi.