Eleştirmenler en iyileri seçti

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul ve Ankara üyelerinin belirlediği 2016 TEB Ödülleri’ni 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladı.

29 Mart 2016 Salı, 09:32
Abone Ol google-news

Ragıp Ertuğrul, Handan Salta, Metin Boran, Nalan Özübek ve Tijen Savaşkan’dan oluşan Yönetim Kurulu, birliğin efsanevi başkanı Üstün Akmen’in yokluğunun ilk yılında ödüllerin yine demokrat bir seçimle belirlendiğinin altını çizdi. Birlik üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla belirlenen ödüllerde; genç kuşak yerli yazarlardan Ahmet Sami Özbudak’ın kaleme aldığı ve Yiğit Sertdemir rejisiyle sahnelenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT) oyunu “Hayal-i Temsil”, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü.

 

Yılın kadın oyuncusu: Laçin Ceylan

Neil LaBute’un yazdığı, yönetmenliğini İskender Altın’ın üstlendiği Bitiyatro yapımı “Üç Oyun (Vurgun)” oyunundaki rolüyle Laçin Ceylan, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak değer görüldü. Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise İBBŞT’nin “Hayal-i Temsil” ve “Cyrano de Bergerac” oyunlarındaki performansıyla Yiğit Sertdemir ve Destar Tiyatro’nun “Di Tuwalete De” oyunundaki performansıyla Alan Ciwan, bu ödüle değer görülen isimler oldular. TEB Onur Ödülleri ise bu sene tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy ve Gönül Orbey ile tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi’ye verilecek. Ödüller, Nisan ayında İstanbul’da ve Ankara’da yapılacak törenle sahiplerine teslim edilecek.