'Elli kere arama yaptılar'

İlhan Cihaner, polis ve savcıların kendisine fiziki müdahalede bulunduğu o günü Cumhuriyet'e anlattı...

08 Nisan 2011 Cuma, 06:18
Abone Ol google-news

Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, gözaltına alındığı günü kendisine yönelik fiziki müdahale fotoğraflarının sızdırılmasını alçaklıkolarak nitelendirirken Herhalde imamın ordusu saldırıyor? O gün, müdahale edenlerden birisinin de savcı Mehmet Yazıcı olduğunu bilseydim, kafa atardım. Tek pişmanlığım budur değerlendirmesini yaptı. Servis edilen fotoğrafların kendilerinde bulunmadığını ancak polis ve savcılığın elinde olduğunu vurgulayan Cihaner, Cezaevinde de 50 kez elle arama yaptılar. Bunları anlatmanın topluma bir yararı yok dedi.

CHPden milletvekili aday adayı olan, eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, 16 Şubat 2010 tarihinde makam odasında polis ve savcının fiziki müdahalede bulunup, ardından da gözaltına alındığı gün yaşananları Cumhuriyete anlattı. Cihaner, dün bazı gazetelerde yer alan fotoğrafların; makam odasında oturduğu sırada odaya polis ve savcıların girmesi üzerine ayağa kalktığını, arama ve gözaltı için geldiklerini söylemesi üzerine yeniden makam koltuğuna oturacağı sırada yaşanan 15-20 saniyelik süreye ait olduğunu bildirdi. Cihaner, o anı, Yeniden masama oturunca kaldırmaya çalıştılar. Fotoğraflar da yerime oturmaya çalışırkenki görüntüler. Herhalde masama oturup bir şey yapacağımdan çekindiler sözleriyle özetledi. Polislerin koluna girerek fiziki müdahalede bulunduğu fotoğrafların sızdırılmasını alçaklıkolarak nitelendiren Cihaner, gözaltına alındığı günkü polis kamerası kayıtlarının da sızdırıldığını anımsattı.

 

Savcı polis gibi davrandı

Kendisine fiziki müdahalede bulunmaya çalışanlardan birisinin de savcı Mehmet Yazıcı olduğunu da ilk kez açıklayan İlhan Cihaner, O gün, o kişinin savcı olduğunu bilmiyordum. Eğer savcı olduğunu bilseydim, karşı çıkar ve kafa atardım. Bunu orada bilseydim, maliyeti ne olursa olsun ona sert bir karşılık verirdim. Tek pişmanlığım budur. Olay günü yaşananlara ilişkin fotoğraf ve görüntülerin hepsi yayınlanmıyor. Nedense savcının da fiziki müdahalede bulunduğu fotoğraflar neden yayınlanmıyor? Saatlerce süren işlemler var, oturuldu, kalkıldı, yemekler yenildi. Bunca zaman geçmesine rağmen hâlâ o gürüntüler biz de bile yokken belli gazetelere ve gazetecilere neden dağıtılıyor. Hukuksuzluklarını bir kez daha ispat etmiş oldular. Tüm görüntüler polisin, savcılığın elinde. Savcının emri olmadan zaten polis oradaki hareketi yapamaz değerlendirmesini yaptı. Gözaltı günü yaşananları kamuoyuyla paylaşmama gerekçesini Cihaner, şöyle açıkladı:

Baştan sona hukuksuz olan bir olay. Yapılan bir eşkıyalık var. Ben sokak serserisi değilim ki, kafa, kol gireyim; fiziki müdahale edene fiziki karşılık vereyim. Bu olanları hiç anlatmadım, nesini anlatayım. Cezaevinde kaldığım süre içerisinde de en az 50 kez elle arama yapıldı. Bunu da ilk kez açıklıyorum. Çünkü bunları anlatmanın insanlara, topluma bir yararı yok.”

Direnmesini sürdürmesi halinde fiziki kavga çıkmasının muhtemel olduğunu anlatan Cihaner, Düşününüz ki, çıkarkan başsavcının, savcıların, polislerin kafası kırılmış. Böyle bir görüntü kabul edilebilir mi? Bu görüntüler daha mı uygun olurdu? diye sordu. CHPden milletvekili aday adayı olan Cihaner, fotoğrafların yayınlanma zamanının manidarolduğunu vurgularken İmamın ordusu saldırıyor dedi.

Cihaner, adliyede gizli sorgu odasıoluşturduğu iddialarına ise En komik ve en aptalca iddialardan biri bu. O adliye benim tapulu malum değil. O sorgu odası hâlâ orada. İfade alma yönetmeliğine göre, savcılık katında bir gizli oda olmaz karşılığını verdi.

Cihanerin makam odasında yapılan aramaya ve gözaltı işlemlerine nezaret eden Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Murat Günbey, görevinden istifa ederek AKPden Erzurum milletvekili aday adayı olmuştu.